Kedy sa stane ležiak opäť trendovou záležitosťou?

Ležiak

Po prečítaní titulku môžu mnohí čitatelia namietať, že ležiak tu bol, je a asi aj vždy bude. Navyše sa jedná nielen u nás, ale aj vo svete o najpredávanejší pivný štýl. Áno, ale teraz sa bavme o tom, do akej miery je ležiak trendovou záležitosťou.

Ležiak?

Pivárov (nielen na Slovensku) by sme pokojne mohli rozdeliť do dvoch skupín – „ležiakarov“ a „neležiakárov“. Toto delenie vôbec nie je ohraničujúce, ale do istej miery vypovedá o tom, ako na tom trh v podstate je.

Kedysi u nás platilo, že pivo = ležiak. Príchodom remeselných pivovarov sa vo vnímaní piva toho veľa zmenilo. Malí hráči ukázali, že pivná pestrosť je ďaleko bohatšia a na svoje si môže prísť naozaj každý. Na pivný piedestál sa postupne dostávali štýly ako IPA, NEIPA, kyseláče či rôzne hybridy, ktoré poukazovali na pivnú pestrosť.

Aj kvôli neustálemu súpereniu o čo najnezvyčajnejšiu chuť sa tradičné ležiaky dostali u náročnejších pivárov na vedľajšiu koľaj. Ono, neboli na vedľajšej koľaji, predávali sa stále dobre, ale nebolo moderné hovoriť o tom, že „ja teraz pijem ležiak“.

Oveľa lepšie sa počúvalo o pivných štýloch, ktoré zdvíhali obočie či vyvolávali otázniky o tom, čo je to za pivo. Ale to je asi záležitosť , ktorá sa objavuje aj v iných odvetviach.

Nie či, ale kedy

Na trendoch je pritom zaujímavé to, že sa stále menia. Nič nevydrží dlho. Áno, pivný štýl si nájde svojich fanúšikov, ktorí sú mu verní a vyhľadávajú ho, ale na pomyslený stupienok pre najtrendovejší pivný štýl nastúpi niekto iný.

Bude ním opäť ležiak? A teraz sa nebavíme o produkcii veľkých pivovarov. Teraz sa bavíme o produkcii tých menších.  Dočkáme sa toho, že sa ľudia budú baviť o tom „super ležiaku“.

Otázka nie je či, ale kedy. Toho času však ubehne v našom regióne ešte veľa. Náš región bol totiž „odkojený“ na ležiaku a mnoho ľudí stále neochutnalo niečo iné. Stále sme tak vo fáze objavovania. Po nej sa možno dočkáme fázy precitnutia  a po nej fázy návratu ku koreňom.

Uvidíme. Kedy to bude? Ťažko predpokladať. Zaujímavé je, že téme remeselných ležiakov sa venujú napríklad na Britských ostrovoch. Tam popularita poctivého ležiaku rastie. Áno, je to iná krajina, iná tradícia. Ale trendy sa v podstate opakujú.

Prečítajte si aj

Kam tento „zvrátený“ pivný svet speje?