Stredoslováci sa môžu tešiť na nový remeselný pivovar. V týchto dňoch totiž tamojším úradom predložila spoločnosť Agrosev zámer, podľa ktorého chce neďaleko Zvolena vybudovať nový pivovar. „Zámerom navrhovateľa je vybudovať pivovar, ktorého technológia, bude zameraná na vývoj a výrobu viacero druhov piva, tvorbu nových receptúr a najmä zavádzanie inovatívnych procesov pri varení piva,“ píše sa v predložených dokumentoch. Spoločnosť pritom uvažuje až o dvoch lokalitách, kde by mohol pivovar stáť. Buď vo Vígľaši, alebo Detve.
Kto za návrhom stojí? Je ním poľnohospodárska firma Agrosev, ktorá sa na svojich stránkach predstavuje ako úspešný podnik. „Spoločnosť Agrosev patrí na Slovensku medzi veľké poľnohospodárske firmy. Jej zakladateľ, Martin Malatinec, začal v roku 1998 podnikať s plnou hlavou myšlienok a nápadov, ktoré sa postupne ako podnik silnel podarilo, a aj v súčasnosti darí realizovať,“ píše sa na oficiálnej webovej stránke spoločnosť. Tá má široký záber pôsobnosti, keď sa venuje živočíšnej a rastlinnej výrobe, spracovaniu biomasy, agroturistike či produkcii betónu. Po novom má k týmto činnostiam pribudnúť aj varenie piva.
To chcú umiestniť do areálu trojhviezdičkového penziónu Masarykov dvor v obci Vigľaš, časť Pstruša. „Technológia bude pôsobiť ako jeden celok na relatívne malom priestore v existujúcom a prosperujúcom Jazdeckom a športovo – rekreačnom areáli Masarykov dvor,“ píše spoločnosť. Tá si od pivovaru sľubuje aj vyššiu návštevnosť. „Podporí sa predaj domácich produktov, zvýši sa návštevnosť nášho regiónu a samozrejme prispeje k zvýšeniu zamestnanosti v danej lokalite,“ predpokladá spoločnosť Agrosev. Tá vypočítala, že rozpočet dosiahne niečo málo viac ako 830-tisíc eur. „Varňa má výkon umožňujúci variť 1660 litrov denne, 300 dní v roku,“ nájdete v zámere.
Stavať by pritom chceli už na jar budúceho roka. Nemusí to však byť len vo Vigľaši. Ak by tento zámer neprešiel, firma chce pivovar postaviť v Detve. Kde pivovar nakoniec skončí, ukážu najbližšie mesiace. V blízkom okolí zatiaľ obdobný podnik chýba, konkurencia napríklad funguje v neďalekom Lučenci, Dobrej Nive či Banskej Bystrici.
Snímka: Google Maps/M.Scigulinsky