NEIPA z Čierneho Kameňa, ktorá sa výborne podarila (NEIPO-IT)

Čierny Kameň - NEIPO-IT

V poslednom období sa na trhu objavilo niekoľko pív štýlu New England IPA, ktoré uvarili slovenské pivovary. Vo väčšine prípadov to boli vylepšené, alebo ak chcete druhé verzie pív tohto štýlu. Inak povedané, pivovary sa snažili poučiť z prvej várky a druhú navariť už lepšie.

Platí to aj o pivovare Čierny kameń, ktorý na trh uviedol pivo NEIPO-IT. Ide o vylepšenú druhú várku. Pri jej výrobe spolupracoval sládok a majiteľ pivovaru Tomáš Maroš s Michalom Grófom z NextHop. Sme zvedaví, či sa pivovaru podarilo trafiť tento štýl.

Názov piva: NEIPO-IT

Pivovar: Pivovar Čierny Kameň

Druh piva: New England IPA

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 14°

Obsah alkoholu: 6,0 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, ovsené vločky, pšeničný slad, chmeľ, kvasnice.

Cena: Pivo sme dostali na otestovanie od samotného pivovaru.

Farba: Slámová. Pivo je výrazne zahmlené, mútne.

Pena: Stredne vysoká s jemnou šľahačkovitou štruktúrou.

Vôňa: Výrazná. Kombinácia prezretého ovocia, pomela, ananásu, marhúľ či pomarančov.

Chuť: Sladový základ je stredne výrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia grepu, pomarančov, pomela, ananásu aj prezretých marhúľ. Horkosť je jemne výraznejšia, ako by mala byť, doznievanie je citrusovo-horkasté.

8/10

Zhrnutie

Tak má voňať, tak ma vyzerať a tak ma chutiť štýl NEIPA. Pivo pekne vonia a tak aj chutí. Hutne, iskrivo a džúsovo. Ak by bola horkosť ešte o čosi viac priškrtená, bolo by to ideálne. Aj tak je to podarené pivo, ktoré dokazuje, že tento štýl sa naučili robiť aj slovenské pivovary. Za nás osmička. Palec hore do Liptovských Revúc. Podarilo sa.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8.56/10 (18 hodnotenie)