Nekúpite minipivovar? Na východe jeden predávajú

79edcd89

Aj keď na slovenskej pivnej mape pomaly pribúdajú nové mestá, niektoré z nich zmizli. To je aj prípad Sabinova. Východoslovenské mesto sa mohlo vlastným pivom chváliť už od roku 2005, keď sa na trhu objavilo pivo Štamgast. Rovnaké meno niesol aj pivovar. Ten sa nemohol chváliť vlastným výčapom či reštauráciou, pivo neďaleko Sabinova len varili a distribuovali do okolia. O nejakom výraznom marketingu nebolo ani reči. Ak by sa vyhlasovala cena o „Najtajomnejší slovenský minipivovar“, sabinovský Štamgast by patril medzi ašpirantov na titul. O tamojšom pive sa veľa nenapísalo, nenahovorilo a nakoniec ani nevedelo. Zameral sa len na svoje okolie. Či to bol úspešný koncept, bolo otázne. Každopádne už v roku 2011 sa začali objavovať informácie o predaji celého pivovaru.

A v ponuke realitných kancelárií sa skutočne aj ocitol. Malo to však zaujímavú dohru. Pivovar Štamgast sa presťahoval do Chmeľova (vraj nezhody medzi majiteľmi sa postarali o oddelenie), pri Sabinove zostala len pivovarská technológia a výrobné priestory. Inak povedané, pivovar stratil srdce a dušu a na predaj bolo len telo. To sa už niekoľko mesiacov neúspešne snaží predať majiteľ. „Ponúkame na predaj prevádzkovú budovu pivovaru v okrajovej časti mesta Sabinov s blízkou dostupnosťou do centra. Objekt sa nachádza medzi priemyselnými objektmi a ponúka sa na predaj s kompletným výrobným programom – technológiou a celkovým certifikovaným zariadením,“ inzeruje na viacerých realitných portáloch majiteľ.

A cena? Presne 400-tisíc eur. V inzeráte sa však dočítate, že dohoda je možná. „Prevádzkový objekt je voľný po dohode s majiteľom. Ponúka sa možnosť odkúpiť aj samostatne technológiu aj s celkovým certifikovaným zariadením pivovaru,“ znie text inzerátu. Zaujímavo pritom znie ročná kapacita pivovaru. Podľa inzerátu dokáže pivovar vyprodukovať 20-tisíc hektolitrov piva. Skutočná kapacita je však o jednu nulu menšia (2000 hektolitrov). Že predaj tohto objektu nie je žiadnym ternom, hádam ani písať nemusíme. Ponuka svieti v realitných kanceláriách možno aj dva roky.

Sabinovský pivovar nie je jediný, ktorý hľadá svojho majiteľa. V konkurze sa ocitol aj Pivovar Codecon vo Svätom Jure. Je veľmi pravdepodobné, že sa tento objekt dostane do dražby, alebo ho v rámci konkurzu získa nový investor.

824ead7a
Areál minipivovaru je síce priestranný o upravenosti však nemôže byť ani reči.
a1e99339
Prevádzkový objekt pozostáva z výrobnej časti : varňa, strojovňa, ležiacka pivnica , stačiareň a laboratórium.
c17883a1
Ročná kapacita minipivovaru sa pohybuje na úrovni 2000 hektolitrov ročne. Mínusom je to, že technológia je stará 10 rokov.