Na úvod musím povedať jednu zásadnú vec. Najlepšie pivo je nepasterizované, ideálne čapované priamo v podniku, ktorého majiteľ pivo varí. Jednoducho produkt, ktorému nemôžete nič vytknúť. Samozrejme, ak je dobre navarený.
V posledných dňoch a týždňoch sa však stále viac zastavujem nad „posvätným grálom“, ktorý vznikol okolo nepasterizovaného piva. Je tak silný, že dokonca môže škodiť celému pivovarníckemu sektoru. A teraz nebudem narážať len na toľko diskutované nepasterizované pivo Karpat v predajniach Tesco. Ani na teórie o tom, že nepasterizované pivo znesie aj dlhodobý pobyt v nechladenej miestnosti.
Ako chutí remeselené pivo?
Ešte minulý rok som navštívil jeden podnik mimo Bratislavy. Nebudem ho radšej menovať, keďže to nikomu nepomôže. Ten podnik bol známy tým, že ponúkal len pivo z veľkého pivovaru. Žiadne tanky či špeciály, len Veľkopopovický Kozel prípadne Gambrinus. Ako novinku však uviedol pivo z remeselného pivovaru.
Niet lepší dôvod navštíviť takýto podnik. Pivo som ochutnal a ihneď sadol na zadok. Bolo chytené s kyslastými tónmi. „To sa radšej vrátim k Staropramenu,“ začul som neskôr od vedľajšieho stola. Snaha o reklamáciu? Veď tak to má predsa chutiť, toto je remeselné pivo…
V čom bol problém? Sud nebol chladený a aj vďaka tomu, že vnútri bolo poriadne teplo, pivo začalo kysnúť. To je pritom len jedna rybka v mori. V posledných rokoch pribudlo na Slovensku množstvo podnikov, ktoré čapujú remeselné pivo. Musím však konštatovať, že mnoho majiteľov sa k nepasterizovaným kúskom správa rovnako ako k europivám. Necháva ich napospas teplotnému osudu. Poznám aj prípady, keď sudy skladujú v kuchyni (!).
A viete čo je na tom najhoršie? Bežní pivári nevedia ako má remeselné pivo chutiť. Buď na tú „špeciálnu“ chuť zvyknú, alebo zavrhnú. A nezavrhnú danú značku, zavrhnú celé remeselné pivo. Veď „pri Gambrinuse či Kozlovi sa nám to nikdy nestalo“.
Len dve možnosti
Tento problém pritom neplatí len pre mimobratislavské podniky. Aj v hlavnom meste je takýchto podnikov kopec. Ako sa dostať z tejto situácie? Majitelia pivovarov by si mali dávať pozor na to, v akej kondícii čapujú ich pivo. Len tak sa zabránia tomu, aby si ničili meno. V tomto prípade existujú len dve možnosti. Ak podnik nemá chladiacu miestnosť, nech mu predávajú len pasterizované pivo. (Teraz bude asi veľa čitateľov nadávať). Prípadne by do takýchto podnikov nemali pivo dodávať vôbec.
Za posledný mesiac som sa zameral na remeselné fľaškové pivá, ktoré boli pasterizované. Pri ležiaku je to cítiť, ale pri iných pivách len ťažko rozoznáte, či prešlo pivo touto úpravou. Dovolím si tvrdiť, že 8 z 10 bežných pivárov by nerozoznalo tento rozdiel. Treba však povedať, že to treba vedieť robiť. Super príkladom je pivovar Pinta z Poľska. Nakoniec, nejaké pivá boli testované aj na tejto stránke.
Opakujem, najlepšie pivo je nepasterizované. Je to ideálny stav. Len realita ukazuje, že na Slovensku si väčšina majiteľov podnikov myslí, že sud prežije všetko. Bohužiaľ, nenáročný pivár ich v tom utvrdzuje. A potom to aj tak vyzerá. Kyseláč sem, kyseláč tam.
A teraz zámerne, skúste sa vo svojom podniku opýtať, či sú sudy s remeselným pivom chladené…
***********************************
Guñéz Ulej
Narodil som sa niekde medzi Kyjevom a Prahou. Bez piva si neviem predstaviť deň, ani noc. Pracujem ako IT-čkár v jednej nemenovanej firme a mojim snom je celosvetový mier. Ak máte nejaké postrehy, alebo pivné hlúposti, pošlite mi ich na adresu gunez.ulej@gmail.com.