Čím menej alkoholu v pive, tým väčší biznis

Birell, Cola, radler, nealko

Neviem či ste si to všimli, ale Plzeňský Prazdroj uviedol na pulty obchodov novinku. Po novom láka na nealkoholický Birell Cola. Keď som videl prvé reklamy, najprv som tomu nechcel veriť. Čakal som za tým nejaký žart, alebo marketingový trik. Ale pivovarská skupina skutočne začala ponúkať radler s kolovou príchuťou.

Dvojnásobný bonus

V tejto súvislosti ma napadol výrok majiteľa piešťanského pivovaru Simeon, ktorý otvorene povedal, že pivo začal variť preto, lebo pivovary začali ponúkať limonády. V podstate má pravdu. Najmä veľké pivovary neustále rozšírujú produkciu nealkoholických radlerov, keď každú sezónu prinášajú novú príchuť.

A vedia prečo. Tento segment má veľký potenciál. Ľudia najmä v lete hľadajú nealkoholické možnosti a  radlery sú v tomto smere čoraz obľúbenejšia voľba. Potvrdzujú to aj štatistiky, keď je zo 100 predaných pív až 13 radlerov.

V tomto smere môžu pivovary plátať diery, ktoré vznikajú poklesom predaja klasického piva. Tento trend však má aj ekonomické dosahy. Pivovary totiž platia spotrebnú dať z alkoholu a pri nealkoholických pivách tento náklad odpadá.

Cena vyššia

A všimli ste si ceny piva a nealkoholických redlerov v obchodoch? Ceny piva sú neraz nižšie ako v prípade ochutených radlerov. A to je pre pivovary určite veľké biznisové plus. Je to jednoducho fakt, ktorý pivovarníkov musí tešiť.

Ale aby som sa vrátil k novinke. Kolový nápoj z dielne Plzeňského Prazdroja je do istej miery vstup do vôd, ktoré sú husto obsadené. Áno, pivovary aj doteraz varili svoje malinovky na štýl „kofoly“. Tieto však končili len v krčmách v čapovanej verzii.

Tentokrát idú aj do obchodov. Uvidíme, aká bude reakcia gigantov ako Coca-Cola, Pepsi a v našich končinách aj Kofoly. Coca-cola už v Austrálii pivo varí. Uvidíme, či sa niečoho takého nedočkáme aj v Európe. Distribučné kanály by na to spoločnosť aj mala.

Pivovarom sa však zatiaľ v nealko segmente musí páčiť. Platí tu z ich pohľadu premisa, ktorá hovorí o tom, že menej alkoholu, znamená lepšia marža…

***********************************

Guñéz Ulej
Narodil som sa niekde medzi Kyjevom a Prahou. Bez piva si neviem predstaviť deň, ani noc. Pracujem ako IT-čkár v jednej nemenovanej firme a mojim snom je celosvetový mier. Ak máte nejaké postrehy, alebo pivné hlúposti, pošlite mi ich na adresu gunez.ulej@gmail.com.

Prečítajte si aj

Heineken znížil obsah alkoholu v pive, ušetrí tisíce eur

Snímka: Plzeňský Prazdroj