Patria pollitrové poháre piva do minulosti?

Kedysi to bola vec, nad ktorou sa nikto nemusel zamýšľať. V krčme či reštaurácii vám dali na výber pollitrové, alebo trojdecové pivo. Voľba malé vs. veľké bola teda jednoduchá. Doba sa však zmenila a čoraz viac prevádzok zavádza nové miery.

Keď pred vyše rokom prevzal podnik 100 pív nový majiteľ, zmenil mierky pohárov na 0,2 a 0,4 litra. Najprv som nad tým ohŕňal nos, ale veľmi rýchlo som tomu prišiel na chuť. Isto, prvotným motívom majiteľov bola úprava ceny. Pivo v menších mierkach je určite cenovo lákavejšie.

Pre mňa však mal takýto krok oveľa podstatnejší význam. Na „prechutnanie“ piva mi decový degustačný pohár nestačí. Pri dvojnásobnej mierke je už situácia podstatne lepšia. Takýmto spôsobom nemám  problém ochutnávať aj celú ponuku v podniku a nakoniec sa vrátiť k tomu najlepšiemu.

Takýto krok rozdelenia na malé a väčšie pivo je určite lepší ako zdredukovanie ponuky len na pohár s objemom 0,4 litra. Práve takouto cestou sa totiž vybrala časť podnikov. Z biznis hľadiska je to pochopiteľné. Z pohľadu bežného zákazníka však ide o nešťastný krok. Najmä keď chcem ochutnať väčší počet remeselných pív a niektoré mi chuť určite skôr pokazia.

A to nehovorím o tom, keď vám v podniku načapujú do takto veľkého pohára pivo s obsahom alkoholu cez 6,5 percenta. A nebudem tu rozoberať kultúru podávania piva v správnych pohároch. To už trefne rozobral Elchapak.

Ale aby som sa vrátil k podstate. Malo by sa zachovať čapovanie piva do klasických 0,3 a 0,5 pohárov. No malo aj nemalo. Klasické ležiaky by mohli pokojne zostať v tejto rovine. V tomto prípade je pollitrový pohár správny.  Pri iných štýloch by možno podniky mali zvážiť iné delenie.

Ale určite by nemali situáciu riešiť tým, že zavedú len verziu pohára 0,4. Možno keď si veci správne nastavia, zarobia na menšej verzii viac ako na veľkej. Ale aby som sa vrátil k otázke v titulku. Patria pollitrové poháre piva do minulosti? Nepatria. Len by mali majitelia podnikov myslieť, že pivná pestrosť vyžaduje aj pestrosť pohárov a rôznych mierok.

***********************************

Guñéz Ulej
Narodil som sa niekde medzi Kyjevom a Prahou. Bez piva si neviem predstaviť deň, ani noc. Pracujem ako IT-čkár v jednej nemenovanej firme a mojim snom je celosvetový mier. Ak máte nejaké postrehy, alebo pivné hlúposti, pošlite mi ich na adresu gunez.ulej@gmail.com.

Snímka: Pixabay/Goumbik