Novozélandský špeciál z Rožňavy (Kaltenecker Nelson)

Kaltenecker - Nelson

Prvý nástrel: Rožňavský pivovar Kaltenecker sa po istom období vrátil k produkcii pravidelných pivných špeciálov. Jeden uviedol na trh aj pred tohtoročným letom. Nesie názov Nelson a pivovar uvádza, že ide o špeciálny var. Na svojich stránkach ho charakterizuje nasledovne: „Pivo bolo navarené výlučne zo sladu Weyermann a z chmeľov z Nového Zélandu, z oblasti Nelson. Mesto a priľahlá oblasť s produkciou kvalitných chmeľov nás inšpirovala k názvu. Chmelené za studena chmeľom Wakatu a 7 týždňov odležané. Táto IPA vyniká príjemnou ale výraznou horkastou chuťou. Hladká horkosť ostáva prítomná v dlhej dohre po stranách. Je varená z troch druhov sladu, má plné telo a krásnu medenú farbu. Vôňa navodzuje kvetinové tóny a tvorí predohru na citrusové chute.“

Názov piva: Nelson

Pivovar: Pivovar Kaltenecker, Rožňava

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 14 %

Obsah alkoholu: 6,0 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ.

Cena: Okolo dvoch eur.

Farba: Oranžovo – červená. Pivo je jemne kalné.

Vôňa: Zachytíte grepové ovocie i karamel.

Pena: Šľahačkovitá, zložená z jemných bublieniek. Padala celkom rýchlo.

Chuť: Úvod je vyššie postavený a plynule nadväzuje na stred. V ňom sa k slovu hlási najprv sladké (jahody, čučoriedky) a neskôr aj horkasté (grep, pomaranč) ovocie. Celé je to podčiarknuté karamelovou linkou. Zachytíte aj cukríky. Koncovka je horkastá. Rezkosť je ideálna.

7/10

Zhrnutie

Musím sa priznať, že toto pivo pijem druhýkrát. Prvýkrát som ním bol nadšený, čo mohlo byť ovplyvnené aj prostredím, v ktorom som ho pil. Na druhý pokus to až to rovnaké nebolo, čím nechcem povedať, že je to zlé pivo. Nakoniec, aj známka bude dobrá. Prekáža mi to, že pivo nemá gradáciu, že od stredu prebieha pomerne monotónne a nevyskakujú výraznejšie tóny. Na druhej strane, horkastá koncovka je príjemná. Miešajú sa v nej horké tóny a ovocný podmaz, ktorý dobieha zo stredu. Oceňujem rezkosť i celkové vyskladanie. Každopádne, tento špeciál by mali ponechať v ponuke a vylepšovať. Fanúšikov si určite nájde. Dnes dávam sedmičku. Ale pre mňa to bude obľúbenec v ponuke tohto pivovaru. 

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.81/10 (16 hodnotenie)