Nórsky sládok, americký štýl, český pivovar (Foam Climb)

Axiom - Foam Climb

Pivovar Axiom Brewery nájdete v českom meste Prostějov. Napriek tomu, že u susedov majú stovky pivovarov, tento sa v ponuke vymyká. Čím? Osobou hlavného sládka. Pivné recepty má totiž pod palcom Nór Kjetil Jikiun. Ten kývol na spoluprácu s pivovarom a zobral pod seba výrobu. Kjetil je pritom v domácom Nórsku vnímaný ako pivná celebrita. Stál totiž pri boome remeselného pivovarníctva v severskej krajine.

Pôvodným povolaním pilot totiž založil v Nórsku pivovar Nøgne Ø. V roku 2015 z neho odišiel, aby založil ďalší, tentokrát na ostrove Kréta. Nesie meno Solo. Už nejaký ten piatok však jeho pivá poznajú aj československí pivári. Vďaka pivám z pivovaru Axiom. Dnes ochutnáme kúsok s názvom Foam Climb. Podľa pivovar je navarené v štýle West Coast India Pale Ale.

Názov piva: Foam Climb – West Coast IPA

Pivovar: Axiom Brewery

Druh piva: West Coast India Pale Ale

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 15°

Obsah alkoholu: 6,5%

Zloženie: Voda, jačmenné a pšeničné slady, chmeľ, kvasnice.

Cena: Za tretinkovú plechovku sme zaplatili 2,29 eura.

Farba: Svetlo-žltá. Pivo je takmer číre.

Pena: Vysoká, nadýchaná so šľahačkovitou konzistenciou. Len pomaly padala a držala si tvar.

Vôňa: Kombinácia grepu, limetky, pomela, ananásu aj náznaky kvasiniek.

Chuť: Sladový základ je nevýrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia grepu, pomela, limetky, ananásu aj náznakov kvetiniek aj trávy. Horkosť je výraznejšia, doznievanie jemne korenisté s citrusovou stopou.

7.5/10

Zhrnutie

Príjemné pitie. Iskrivé, horkasté a celkom osviežujúce. Aj keď treba povedať, že mohlo byť o čosi viac uhladenejšie s plynulejšími prechodmi. Pivo je trocha surovejšie, ale to nie je až taká chyba. Za nás je to 7,5 bodu. Určite by sme ti tento kúsok hocikedy zopakovali. Na československé pomery je to nadpriemer. Za nás spokojnosť.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8.17/10 (3 hodnotení)