Novinky, ktoré pripravili na jeseň slovenské pivovary

Iné pivo si doprajete počas dlhého letného večera, iné počas sychravej jesene. Ale aj to je na tomto nápoji čarovné a pekné. My sme sa pokúsili zozbierať novinky, ktoré aktuálne ponúkajú slovenské pivovary. Nech sa páči, môžete vyskúšať.

Geshem

Geshem
Pivovar: Golem, Košice
Charakteristika: „Je to 12,5 % ležiak jantárovej farby, namiešaný zo 4 druhov sladov a chmelený žateckým a anglickým chmeľom EKG. Jeho názov pochádza z hebrejčtiny a znamená dážď. Cieľom bolo vytvoriť tmavo-jantarové pivo, ktoré by vyzeralo ako jesenné lístie, ktoré by osviežilo ako jesenný dážď po suchom lete. Je to pivo osviežujúce a zároveň posilňujúce,“ prezradila pre portál oPive.sk majiteľka Pivovaru Golem Beáta Murková. Ta nám porozprávala, kedy vznikol nápad uvariť tento kúsok. „Fantáziu pri vymýšľaní tohto piva som pustila na uzdu pri makovo – višňovej štrúdlí, ktorú mi doniesol Maroš Hajduk. Tam vznikli prvé obrysy piva, následne sme to s mojím sladkom Marekom Kaňukom a Peťom Bognárom doladili do jeho konečnej podoby, ktorá stojí za ochutnanie,“ hovorí majiteľka košického pivovaru.


Ukhu Pacha

Ukhu Pacha
Pivovar: Jama Craft Brewery
Charakteristika: Tekvicové pivo štýlu Pumpkin Ale. „Pojem Pacha v Inkskej mytológii slúži na pomenovanie rôznych sfér vesmíru. Ukhu pacha – vnútorný svet je spojený s mŕtvymi, rovnako ako aj s novým životom,“ píšu na stránkach pivovaru.


Corgoň Korenistý

Corgon korenisty
Pivovar: Heineken Slovensko
Charakteristika: Pivovar v Hurbanove ho charakterizoval takto: „Je inšpirovaná jeseňou a tradičnými zvykmi charakteristickými pre toto obdobie. Za svoju jemne pikantnú chuť vďačí spojeniu zeleného korenia a horkej chuti piva Corgoň. Zelené korenie obsiahnuté v tomto špeciáli prebudí chuťové poháriky a naladí na dobré jedlo a následne pomôže aj dobrému tráveniu.“


No Disco Tonight!

No Disco
Pivovar: Jama Craft Brewery v spolupráci s pivotékou 100 pív
Charakteristika:  „Je pivo, ktoré sme dnes uvarili v spolupráci s kamarátmi z pivotéky 100 pív. Časťou z predaja piva podporíme vydanie knihy “Please No Disco Tonight,“ ktorú pripravujú ďalší kamaráti z Košíc,“ píše na stránke samotný pivovar.


BIPA 18,3°
Pivovar: Trenčiansky pivovar Lanius
Charakteristika: „Synonymické pre americkú pivnú revolúciu, úchvatne aromatický produkt vyváženého, komplexného a mohutného chmelenia, naša excentrická BIPA 18,3° – Black Inda Pale Ale,“ predstavuje svoje pivo pivovar.


Hubert

Hubert
Pivovar: Holičský pivovar Wywar
Charakteristika: Na stránkach pivovaru o ňom píšu ako o medovom „ejle,“ ktorý je navarený zo sladov Pale Ale, Carapils a chmeľov Amarillo a Simcoe. Minimálný obsah medu je garantovaný na úrovni 5 percent.


Mulatka

Mulatka
Pivovar: Hostinec, Košice
Charakteristika: „Vrchne kvasené pivo hnedej farby so stredne plným telom a jemnou ovocnosťou v chuti, so stopami po karamelových a pražených sladoch, ktorá prechádza do jemnej kávoviny. Krátke, suché doznievanie. Mulatka prekvapí svojou hebkosťou a smotanovosťou,“ píšu na stránke pivovaru.


Roggenbier
Pivovar: Trenčiansky pivovar Lanius
Charakteristika: „Novinka zo stredovekého Nemecka prekvapivej a lahodne sviežej chute ražného sladu a autentických germánskych kmeňov kvasníc,“ píšu na stránke pivovaru.

Zabudli sme na niekoho? Napíšte nám na info@opive.sk!