Keď pred časom začal pivovar Karpat spolupracovať s reťazcom Tesco, bola z toho veľká téma. Nielen preto, že remeselný pivovar začal predávať pivo vo veľkom reťazci, ale hlavne pre cenovú politiku. Tretinkové fľaše s rôznymi pivnými štýlmi predával za 99 centov. Zo značky sa rázom stalo najlacnejšie remeselné pivo na Slovensku. Zdá sa, že o tento primát pivovar z Hrnčiaroviec nad Parnou rýchlo prišiel. Na východe sa totiž objavil remeselný pivovar, ktorý predáva fľaškové pivo za ceny, ktorým konkuruje aj veľkým pivovarom. Akou cenou? Za 1,5-litrovú fľašu výčapného piva v plastovej fľaši si pýta pivovar Štamgast 1,30 eura.
O pivovare sa toho veľa nevedelo. Pod touto značkou totiž existoval niekoľko rokov v Sabinove. Spolumajitelia sa asi nedohodli a tak vyrástol nový v Chmeľove, pár kilometrov od Prešova. Ide o produkčný pivovar, čiže pivo dodáva podnikom. „K pivovaru je novopostavená prevádzka s ročnou kapacitou 4000 hektolitrov. Varí sa pivo plzenského typu – ležiak svetlý 12 % a 10 % z jačmenného sladu. Na filtráciu používame špičkový sviečkový filter s mikrobiologickým účinkom, týmto sa zabezpečuje trvanlivosť nie pasterizáciou a ani žiadnymi konzervačnými látkami. Na výrobu dozerá skúsený sládok so 40 ročnou praxou,“ píšu na stránke pivovaru.
Kým doteraz ste si pivo Štamgast mohli vychutnávať vo vybraných podnikoch na východe Slovenska, po novom ho môžete kúpiť v podnikovom obchode. Pivovarníci sa totiž rozhodli otvoriť diskontnú predajňu v Prešove. Na sídlisku Sekčov (ulica M. Benku) tak okrem sudov predávajú aj nafľašované pivá z ich produkcie.
My sme predajňu navštívili. V ponuke nájdete dvojicu vyššie spomenutých pív. Ceny sú bezkonkurenčné. Najmä čo sa týka remeselnej konkurencie. Za dvanástťstupňový ležiak v 1,5-litrovej fľaši zaplatíte 1,50 eura. Desaťstupňová verzia bola ešte o 20 centov lacnejšia. Štamgast tak cenou konkuruje takým značkám ako Kelt, Corgoň či Smädný Mních. Aj oni predávajú poldruha litrové fľaše za podobné ceny. V prípade Štamgastu ide ne nepasterizované kúsky. V predajni sme sa pýtali na ich dátum spotreby, keďže ten bol krátky. „Máme otestované, že pivo si zachová svoju kvalitu sedem dní,“ povedali nám v predajni.
Ako si môžu dovoliť predávať tak lacné pivo? Pomáha určite pomerne veľká kapacita, ktorú si v Chmeľove vybudovali. Každá várka tak môže byť ekonomicky výhodnejšia ako v prípade menších produkcií. Na strane druhej, pivo predávajú v Prešove vo vlastnej predajni. Obchádzajú tak sprostredkovateľov či reťazce. Výsledná cena tak nie je zaťažená maržou iných strán. Otázne zostávajú použité suroviny. Už etiketa však čo-to naznačuje. V zložení piva totiž okrem klasických surovín objavuje aj chmeľový extrakt. Ten používajú hlavne väčšie pivovary.
Ako pivo dopadlo v našom teste? Prečítajte si v recenziu Štamgastu 12°.