Nový kočovný pivovar na scéne: Ešte hľadáme meno

Salon piva 2

Slovenské pivné nebo bude bohatšie o jedno nové meno. Dvaja priaznivci piva – Ivan Čižmárik a Miloš Kováč ohlasujú vznik nového kočovného pivovaru. Zdajú sa vám ich mená povedomé? Nie je to náhoda. Obaja páni totiž stoja za podujatím Salón piva. „Baví nás experimentovať a milujeme pivo. Na Slovensku je stále málo pivovarov, ktoré sa neboja nových pivných štýlov a experimentov pri výrobe piva,“ hovorí pre portál oPive.sk Ivan Čižmárik.

Aj keď už majú niekoľko várok odskúšaných a vychytaných, chýba im len jeden detail – meno. „Názov nášho pivovaru ešte nemáme úplne domyslený, ale bude to asi veľmi podobné ako pri rozhodnutí navariť pivo kočovným spôsobom v pivovare – spontánne a rýchle. Skrátka to príde samo,“ opisuje Ivan. Pivovar by sa mal oficiálne predstaviť už na košickom Salóne piva. Práve na túto príležitosť navaril svoje špeciálne pivo. „Pivo sme navarili v holičskom pivovare Wywar. Nechceli sme navariť tuctové pivo, ale niečím prekvapiť. A tým aj obohatiť ponuku na podujatí,“ opisuje spoluautor. Pivo dostalo názov podľa dátumu, kedy má byť oficiálne predstavené verejnosti.  „Happy Friday 13th je pivo štýlu India Pale Ale,“ konštatuje Ivan.

Páni vedia, akým smerom by sa chceli vydať a mená vzorov poznajú veľmi dobre. „Na Slovensku sú to tri známe kočovné pivovary:  Hellstork, Unorthodox Brewing a Padre Craft. Z tých zahraničných je to určite dánsky pivovar Mikkeller,“ hovorí Ivan. Ten odpočítava dni, kedy pivo predstavia verejnosti. „Happy Friday 13th bude mať premiéru v Salóne piva v Košiciach 13. až 14. marca 2015. Veľmi sa tešíme na tento okamih a reakcie návštevníkov,“ hovorí spoluautor receptu.

Ten poukazuje na to, že pivo nezostane len v metropole východu. „Za necelý mesiac po tejto premiére bude aj na Salóne Piva v Bratislave a samozrejme aj v niektorých podnikoch a pivotékach po celom Slovensku,“ prezrádza  Ivan a naznačuje, že to určite nebude posledné pivo z ich ponuky. „Stále je čo vylepšovať a neustále experimentovať. Veľmi nás to baví, a myslím, že určite budeme pokračovať,“ uzatvára spoluorganizátor Salónu piva.