Nový pivovar na scéne. Variť pivo chcú v Podbrezovej

Podbrezová Flickr P.Nemiec

Ak sa povie Podbrezová, veľkú časť oslovených napadnú známe železiarne, ktoré v tejto obci na strednom Slovensku sídlia. Po novom by tento región mohli poznať aj vďaka tamojšiemu pivu. Úrady už totiž posudzujú plány spoločnosti Vonar, ktorá chce postaviť v Podbrezovej pivovar. „Malý pivovar bude slúžiť na výrobu rozličných druhov piva, ktoré budú určené pre distribúciu do reštauračných prevádzok a pohostinských zariadení,“ píše spoločnosť v zámere, ktorý predložila úradom na posúdenie.

Spoločnosť Vonar vznikla len vlani a podľa dostupných informácií nie je spájaná s poskytovaním žiadnych služieb. Už v najbližších mesiacoch by však chcela rozbehnúť projekt prestavby existujúcej budovy na Partizánskej ulici na malý pivovar. Mesačne by chceli variť 10-tisíc litrov piva, ktoré chce distribuovať v sudoch či PET a sklenených fľašiach. Rozpočet celého projektu by sa mal podľa zámeru pohybovať na úrovni 780-tisíc eur. Firma priznáva, že sa nebude spoliehať len na vlastné zdroje či úver z banky. „Výstavba objektu bude financovaná z kombinovaných zdrojov – súkromné zdroje investora a nenávratné finančné prostriedky z fondov poskytovaných Európskou úniou,“ píše sa v zámere.

Kým doteraz sa pivovary otvárali zväčša vo väčších mestách, alebo vyhľadávaných turistických lokalitách, Podbrezová nespadá ani do jednej z týchto kategórií. Obec má necelých štyritisíc obyvateľov a je známa najmä vďaka prítomností Železiarní Podbrezová. Napriek tomu investor verí, že pivom zaujme aj široké okolie. „Pri navrhovanom technologickom vybavení a v navrhovaných podmienkach je predpoklad na dosiahnutie dobrej kvality piva,“ konštatuje firma z Podbrezovej.

V bezprostrednej blízkosti nebude mať pivovar žiadnu remeselnú konkurenciu. V regióne však pôsobí viacero pivovarov. Napríklad v Banskej Bystrici môžete nájsť pivovary Krebs či Perla, v Donovaloch zase Donovalský pivovar. Pivovar pritom pripravujú aj v Demänovskej Doline, Kremnici i Prednej Hore. Stále však platí, že najsilnejšie pozície má v tejto časti Slovenska Banskobystrický pivovar.

Na Slovensku dnes nájdete 52 remeselných pivovarov, ďalšie štyri zaraďujeme do kategórií stredný a veľký pivovar.

Ilustračná snímka: Flickr/P. Nemiec