Pred rokom to bola správa, ktorá fanúšikov piva zaujala. Spoločnosť Architecture and design studio oznámila, že v Rimavskej Sobote plánuje postaviť pivovar. Na tom by nebolo nič čudné, keby parametre jej zámeru doslova šokovali a vyvolávali pochybnosti. Ako je na tom zámer dnes?
Remeselný? Nie
Najprv si priblížme, ako vyzerali plány investora. Spoločnosť, ktorej majiteľ už skôr ohlásil zámer stavať pivovar aj v Srbsku, chcela v Rimavskej Sobote investovať 100 miliónov eur. Vzniknúť mal pivovar, ktorého ročná kapacita dosiahne 100-tisíc hektolitrov piva. Išlo by tak o priemyselný pivovar kapacitou porovnateľný s Banskobystrickým pivovarom.
„Niektoré z plánovaných technológií sú dokonca také, ktoré ešte neboli projektované a realizované nielen v Európe, ale aj vo svete. Sú to ekologické a úplne nové progresívne technológie s minimálnym dosahom na životné prostredie,” písal v liste mestským poslancom riaditeľ spoločnosti František Kurilla.
Zaujímavé boli aj čísla pracovných miest, ktorý mal závod vytvoriť. Spolu malo vzniknúť 300 stálych a ďalších 500 sezónnych. So stavebnými prácami chceli na juhu Slovenska začať už v októbri minulého roka. Ako je známe, nestalo sa tak.
Ako je na tom dnes?
Investor sa pripomenul pred pár dňami. Denník Korzár napísal, že sa František Kurilla stretol s primátorom Vranova nad Topľou Jánom Raganom. Za sociálny podnik Frucona podpísal Kurilla memorandum o spolupráci.
Jeho cieľom je vo Vranove zriadiť podnik s 50 zamestnancami, ktorý bude spracovávať ovocie, lesné plody a huby. Výsledkom majú byť džemy, ovocné pyré a sušené ovocie a huby. Kurilla zároveň prezradil, že chce vytvoriť štyri takéto podniky. Spomínal mestá Sabinov, Bardejov a Rimavskú Sobotu. Zároveň uviedol, že sa bude uchádzať o štátne dotácie vo výške takmer 30 miliónov eur.
A pivovar je v Rimavskej Sobote stále aktuálny a spadá do tohto balíka. Aspoň tak presviedčal portál Rimava viceprimátor mesta Ladislav Rigó. Okrem pivovaru by mal v meste vyrásť aj závod na spracovanie ovocia. Investor si už vybral aj pozemok s rozlohou deväť hektárov, ktorý sa nachádza pri bývalých Závodoch ťažkého strojárstva (ZŤS).
Otázna realizácia
„Vyhovuje mu tento priestor, pretože sú tam inžinierske siete. Veľmi dôležité je to, že tam je skálnická voda na výrobu kvalitného piva a je tam aj plynovod,“ uviedol viceprimátor s tým, že v pláne je produkčný pivovar. „Chcel by tam vyrábať fľaše na pivo. Vyrábať by ale chcel aj kvalitné plechovkové pivo,“ doplnil Rigó.
Aj on potvrdil, že firma sa chce uchádzať o štátne dotácie. Pôvodne sa uvádzalo, že so stavebnými prácami za začne v októbri minulého roka, to sa nenaplnilo. A nenaplnil sa ani druhý termín – máj/jún 2021. Či nakoniec vznikne, ukážu najbližšie mesiace.
Prečítajte si aj
Heineken: Regionálne značky sa vracajú, preto sme oživili Gemer
Ilustračná snímka: Daniel Vogel/Unsplash