Pri našich potulkách Krakovom sme chceli spoznať tie najlepšie pivné podniky. Veľa sme nerozmýšľali a vybrali sme tri najlepšie. Prvú recenziu ste už mohli čítať, keď sme si posvietili na podnik Multi Qlti Tap Bar. Ako druhú zastávku sme si vybrali podnik Nowy Kraftowy.
Miesto, kde to žije
Podnik Nowy Kraftowy sa nachádza na námestí Plac Nowy v krakovskej štvrti Kazimierz. Je to štvrť, v ktorej to žije. Nájdete v nej desiatky rôznych kaviarní či podnikov. Vybrať si musí naozaj každý. Napríklad na samotnom námestí Plac Nowy nájdete hneď niekoľko predajní, ktoré ponúkajú typické poľské jedlo „zapiekanka“. Určite treba vyskúšať.
Podnik Nowy Kraftowy nájdete schovaný na rohu tohto námestia. Vstupovali by ste akoby do pivnice. Vnútri vás však prekvapia pomerne štedré priestory. Ponuku na sedenie výrazne rozširuje zimná záhrada.
Napravo sa nachádza veľký výčap. Počas našej návštevy ste na ňom našli 20 druhov piva, ktoré boli doplnené o čapovanú limonádu, cider či Aperol.
My sme sa usadili v zimnej záhrade, ktorá pôsobila útulne. Veľmi rýchlo sme prišli na to, že podnik Multi Qlti Tap Bar a Nowy Kraftowy pravdepodobne majú spoločných majiteľov.
Ponuka piva bola veľmi podobná a veľká podobnosť bola aj v prípade tabule s pivnou ponukou. Nám to však nevadilo. Podniky mali inú atmosféru, v prípade Nowy Kraftowy to viac žilo.
Vyberie si každý
Podobne ako v Multi Qlti Tap Bar, aj tu nefunguje obsluha. Kto chce, príde k baru, objedná si a objednávku si berie so sebou sám. Ponuku piva viete pozerať aj na webe, kde okrem názvu piva či stupňovitosti a obsahu alkoholu nájdete aj recenzie, ale aj časový údaj hovoriaci o tom, ako dlho je pivo na výčape.
Tu sme však našli aj „zádrheľ“. Ponuka nebola 100-percentne aktualizovaná a stalo sa nám, že pivo, ktoré bolo uvedené na webe, sme na výčape nenašli.
Ako prvé sme ochutnali pivo Sezon Piaty – Coconut Pale od pivovaru Browar Zakladowy. Kúsok mal obsah alkoholu na úrovni 5,1 percenta. Už samotný názov vyzeral zaujímavo.
Pivo chutilo, ale asi sme mali väčšie očakávania. Kúsok mal zlatistú farbu s intenzívnou vôňou po marakuji, kokose, melóne aj margotke. Chuť až taká intenzívna nebola, keď piteľnosti ubližovala aj vyššia horkosť. Za nás pivo pôsobilo kostrbatejšie, na ochutnanie však bolo fajn. Za nás 7/10.
Druhým pivom bol kúsok od pivovaru Nepomucen s názvom Canary. Inak tento sme v internetovej ponuke ani nenašli. Ide o pivo navarené v štýle Hazy Pale Ale s obsahom alkoholu na úrovni 5,3 percenta.
Pivo malo jemne zahmlenú farbu, vo vôni ste zachytili grep, limetu pomelo, pomaranče aj kvetinky. V chuti dominoval trojboj limety, pomela a pomarančov. Na obsah alkoholu sme však očakávali viac iskrivosti aj hutnosti. Na leto však fajn pitie. Dobre piteľné a ovocné. Za nás 7/10.
Do tretice sme zvoli pivo s názvom Tiolek a Lolek od pivovaru Kazimierz Brewery. Išlo i pivo štýlu Double Hazy IPA s obsahom alkoholu na úrovni osem percent.
Pivo malo tmavožltú farbu a bolo zahmlené. Vôňa bola intenzívna, keď ste v nej našli kombináciu pomarančov, jahôd, granátového jablka aj grepu. V chuti si slovo bral grep, pomaranče a náznakom aj jahody. Horkosť bola výraznejšia, v doznievaní sme zachytili aj kvasnice.
Kúsok na nás pôsobil rozhádzane, bez lepšieho vybalancovania a lepšej piteľnosti. Vo finále to stačilo na 7/10.
Zhrnutie
V podniku sa viete aj najesť. Jedálny lístok lákal na smashburgery, pizzu či toasty. Jednoducho doplnky, ktoré sa k pivu hodia.
To, čo sme pili, nebolo zlé. Žiadny kúsok nebol taký, že by sme z neho šli do kolien. Možno sme však mali skúšať ďalej. Inak pivo ste si mohli dať načapovať do 0,15-, 0,3- alebo 0,5-litrových pohárov. Ceny sa pri malej verzii začínali zhruba na sume 1,60 eura a končili na 5,40 eura.
Atmosféra aj koncept podniku sa nám páčil. Podnik má dobré recenzie a my s nimi musíme súhlasiť. Vybrať si musel každý. Z 20 pív bola drvivá väčšina z domácich remeselných pivovarov. Tie boli doplnené o pivá z českých pivovarov Litovel a Nymburk.
A či by sme vám odporúčali návštevu? Určite áno. Vyberie si každý, podnik má príjemnú atmosféru a viete v ňom stráviť dlhý čas.
Zhrnutie
Plusy
– Vyber piva. Prevažná väčšina je z domácej produkcie.
– Lokalita. Štvrť Kazimierz má svoje čaro aj pre nepivárov.
– Atmosféra. Môžete mať všetko tip-top a toto nemusí vzniknúť.
Mínusy
– Pivná karta nám chýbala na stole, menu v mobile v niektorých prípadoch ukazovalo niečo iné.