V polovici novembra oslávi pivovar Brewer svoje prvé narodeniny. Napriek tomu, by ste ho začiatkom tohto roka na pivovarníckej mape našli len veľmi ťažko. Prečo? Vtedy sa totiž volal ešte Pivovar Spilka.
Kvôli registrácii ochrannej známky však pivovarníci z Mierovej ulice museli meniť meno. Či vybrali lepšie, to nechceme posudzovať. Nájsť správne meno pre pivovar je ťažké. Možno sa natískalo prihlásiť sa k lokalite sídla pivovaru.
Pivovar Brewer a súvislosti
Majitelia však zvolili neutrálny názov. Postupovali celkom logicky, keďže pivo z Prievozu ponúkajú aj vo svojich prevádzkach v centre mesta. Brewer má totiž rovnakého majiteľa ako reštaurácie Prazdroj, Plzeňský Prazdroj a Budweiser Budvar.
Pivo z pivovaru sme ochutnali pri otvorení, oficiálnu recenziu sme však nerobili. Sládkovi sme chceli nechať čas na vyladenie receptúr. Aj keď treba priznať, že už prvé várky boli podarené. Aj preto sme do pivovaru išli s celkom vysokými očakávaniami.
Informácie o pivovare sme hľadali len na sociálnej sieti, keďže pivovar nemá oficiálnu internetovú stránku. Bola sobota poobede (19. októbra) a v podniku sa práve končila súkromná akcia. Pivovar však bol otvorený aj pre bežnú verejnosť. Na danú hodinu bol podnik celkom slušne zaplnený. Určite dobré zistenie, najmä keď si uvedomíme, kde je pivovar situovaný.
Už vonkajšia tabuľa prezrádzala, že na výčape je šestica domácich pív. Obsluha bola pri nás celkom rýchlo, voľba bola jasná. Ako začiatočné pivo sme si vybrali kúsok s názvom Brewer Nevada Ale 11°. Jedenásť stupňový ejl mal slámovo-žltú farbu, ktorú zdobila šľahačkovitá pena.
Vo vôni sa ste zachytili lesné ovocie, grep a… nemocnicu. Chlorfenol. Bohužiaľ pivo sme nedopili. Hovoriť tu o stredne plnom tele a kombinácii lesného ovocia, kvetiniek a grepu nemalo zmysel. Pre nás to bolo pivo s výraznou chybou.
Aj sme sa pýtali, či toto pivo ešte nikto nereklamoval. „Ešte nie, všetci si ho pochvaľovali,“ presviedčala čašníčka a dodala, že ide o ženské pivo, keďže ho pijú najmä ženy. „My v ňom cítime nemocnicu,“ oponovali sme. Čašníčka však zareagovala, že by sme mali cítiť kvetinky. Musíme sa priznať, v tej chvíli nám nebolo všetko jedno. Najmä keď sme nevideli snahu ho obsluhou aspoň ochutnať. Malo zmysel skúšať ďalšie pivo v ponuke?
Potom už predstavenie
Našťastie sa ukázalo, že toto pivo je len akousi výnimkou v ponuke. Ako druhé v poradí sme ochutnali pivo s názvom Brewer Svetlý Ležiak 12°. Ten mal zlatistú farbu, bol jemne kalný.
Vo vôni ste mohli rozoznať med či slad. Sladový základ piva bol výrazný, telo plné, chlebnaté. Ponúklo kombináciu medu, karamelu i náznakov masielka a kvasníc. Na slovenské pomery išlo o nadpriemerný ležiak. Pekne vyskladaný, piteľný aj keď menej uhladený. Za nás 7,5 bodu. Určite spokojnosť.
Tretím testovaným pivom bol kúsok s názvom Brewer Tmavé 13°. Na tabuli bolo uvedené, že ide o vrchne kvasené pivo. Štýl pri ňom nebol napísaný. Každopádne, podľa nás išlo o najlepší kúsok v ponuke, ale nepredbiehajme.
Pivo malo čiernu farbu, ktorá bola ozdobená svetlo–hnedou penou smotanovej konzistencie. Vo vôni dominovala čokoláda, hrianka aj jemne smotanový nádych. Pivo malo výrazný sladový základ a ideálnu rezkosť. Chuťovo ponúkalo kombináciu čokolády, ktorú dopĺňali pražené tóny, káva, náznaky černíc i smotanová jemnosť. Doznievanie je príjemne horkasté so sladkastým nádychom.
Štýlovo by sme tento kúsok zaradili do Milk Stoutu. Pivo bolo lahodné, pekne vyskladané a iskrivé. V tomto smere sme už dávno nepili lepšie tmavé pivo z ponuky bratislavských pivovarov. Za nás osmička.
Medzitým sme skúsili aj nakladaný hermelín či palacinky. V jedálnom lístku si máte z čoho vyberať a jedlo nám na stôl doniesli pomerne rýchlo. V tomto smere bola určite spokojnosť. Možno hermelín mohol o deň-dva dlhšie počkať, ale to píšeme už len o krôčiku k dokonalosti.
Testovanie sme ukončili pivo s názvom Brewer IPA 16°. Pivo malo jantárovú, kalnú farbu. Vôňa bola výrazne citrusová s dominanciou grepu, pomaranču, ale zachytiť ste mohli aj tóny lesného ovocia. Sladový základ bol výrazný, rezkosť ideálna. Chuť bola plná, grepová s tónmi červeného pomaranču. Prítomná bola aj šumienkovosť.
Doznievanie bolo príjemne horkasté s trávnatými tónmi. V Prievoze sa za toto pivo nemôžu hanbiť. Za nás to bola slušná sedmička. K lepším známkam by pomohla väčšia lahodnosť a čistota tónov.
Končíme
Nebyť jedného piva v ponuke (narážame na Nevadu), bolo by celkové hodnotenie v podstate jednoznačné. Je dobré, že v Prievoze takýto pivovar vznikol. Majitelia priestory krásne zrekonštruovali a vytvorili príjemné prostredie.
Za zmienku stojí aj veľké terasa s možnosťami pre trávenie voľného času aj pre rodiny s deťmi. V otázke vybavenia nemáme čo vytknúť. V tomto smere sa pivovar Brewer zaraďuje medzi slovenskú špičku.
Pivo, až na jednu výnimku, je tiež slovenským nadpriemerom. V celkovom hodnotení by sme vytkli detaily, ktoré odlišujú priemerné pivovary od tých top. Majitelia by mali popremýšľať na oficiálnou internetovou stránkou. V dnešnom svete je to prakticky základ.
Odchádzali sme spokojní. Sme radi, že takéto pivovary vznikajú a do tohto sa kedykoľvek vrátime. Aj na tú Nevadu, pri ktorej možno išlo o nepodarenú várku. Body za ňu však idú v celkovom hodnotení dole. Jednoducho stávať sa to nemá. Za celkový dojem však môžeme poslať do Prievozu pochvalu.
Zhrnutie
Plusy
- slušný výber domáceho piva. Svoje si musel vybrať každý.
- pekná rekonštrukcia staršieho objektu. Majitelia nešetrili.
- obsluha milá a ochotná
Mínusy
- pivovar nemá oficiálnu internetovú stránku
- jedno pivo sme nedopili