Keď hľadáte dobré pivo medzi kravaťákmi

Keď novinára vyšlú na bankovú konferenciu o inováciách na finančnom trhu do finančnej štvrti Canary Wharf, kde je človek obklopený len výškovými budovami, úzkozť sa dá zahnať len dobrým pivom. Počasie v polovici novembra tiež nebolo ideálne, ale vietor a dážd v Londýne asi nikoho neprekvapí. Preto som chcel čím skôr zapadnúť do príjemnej krčmy či baru.

Ťažká úloha

Hľadať v biznisovej štvrti typický londýnsky pub bola tažká úloha.  Tejto časti širšieho Londýna na brehu Temže dominujú najmä fast foody, drahé reštaurácie, hipsterské kaviarne a nočné bary. Navyše, veľa podnikov funguje len v kancelárskch hodinách od 9 do 5 popoludní. Potom sa štvrť vyľudní a osirie.  Smädný pivár však má čuch a po prechodených kilometroch napokon žal úspech.

Zapadol som do baru s názvom All Bar One, čo by sa dalo voľne preložiť ako Celý bar v jednom. Interiér bol veľkorysý, i keď mu chýbala patina starej krčmy, ale v Canary Wharf nie je nič staršie ako niekoľko rokov, keďže štvrť ešte stále vyrástá. Na pípe tam mali sľubných deväť rôznych pív z viacerých krajín. Okrem tradičného írskeho Guinessu, holadského piva Amstel či talianských značiek Moretti a Peroni, ktoré patria pivovarníckym gigantom Heinekenu a japonského Asahi,  tam boli našťastie aj mieste londýnske Aly a Lagre. Nechýbal klasický ležiak Camden Hells z miestneho pivovaru v štvrti Camden a prémiový cider Mortimer’s Orchard či Pale Ale z kalifornskho pivovaru Sierra Nevada.

Ako prvý som ochutnal London Pale Ale (4,3% alkoholu)  z pivovaru Meantime v Greenwitchi. Pinta piva za 5,5 libier bolo načapovaná v štýlovom pohári s vlastným dizajnom. Pivo bolo jantárovo hnedé a s výrazne horkou koncovkou ako som od „ejlu“ čakal, ale chutilo výborne s nádychom byliniek a citrusov. Možno na môj vkus bolo pivo trocha podchladené.

Zaujímavý mix

Nasledoval nefiltrovaný ležiak Camden Hells z miestneho pivovaru v štvrti Camden, ktorá je známa svojou nezávislou komunitou ľudí. Hells (4,6% alkoholu) je akýmsi krížencom medzi nemeckým Helles a českým ležiakom plzeňského typu. Pivo malo svoju rezkosť a pilo sa výborne.

Napokon som siahol po klasickom americkom Pale Ale z pivovaru Sierra Nevada s obsahom alkoholu 5,6%. Opäť vysoko príjemne piteľné pivo jantárovej farby s nádychom citrusov a adekvátnou trocha špitľavou horkosťou. Američania sa nemajú za čo hanbiť.

Celkovo ma v tomto bare prekvapil kvalitný výber pív i keď bol zmixovaný z europív a miestnych špeciálov. V podniku bol aj široký výber kvalitných vín a nechýbalo ani jedlo.

Text a snímky: Jozef Ryník