Kde v Prahe na podarený ležiak? Pozrite si výsledky pivnej súťaže

Kral Prahy

Aj vy pátrate pred vašimi cestami, ktorý podnik navštívite a aké pivo si kúpite? Možno vám pomôžu výsledky degustačnej súťaže Král Prahy. V nej občianske združenie První pivní extraliga hľadá najlepší ležiak, ktorý bol navarený v hlavnom meste Česka. V týchto dňoch zverejnila výsledky najnovšieho ročníka.

Štyri desiatky pív

Hlavní členovia Prvej pivnej extraligy sa venujú predovšetkým degustáciám bežne dostupných ležiakov, ktoré si môžete kúpiť v supermarketoch. Nakoniec, aj  na našej stránke pravidelne prinášame výsledky, ktoré sa týkajú českých, ale aj slovenských pív.

Raz za rok však združenie hľadá aj najlepší ležiak z pražského pivovaru. V degustačnej súťaži Král Prahy posudzuje ležiaky z tamojších malých pivovarov. A tých nie je málo. Nakoniec, v poslednej súťaži posudzovali 38 pív.

Aj preto prebiehali degustácie viackolovo. „Prvé kolo bolo z môjho pohľadu slabšie, druhé vyváženejšie. Vyraďovali sa chyby ako diacetyl, dochmeľovanie za studena a tak. Stretli sme sa s aj s chuťami po jablkách, sene či hrachu,“ píšu na svojich stránkach organizátori.

Desiatka najlepších

Do finále postúpila desiatky najlepších pív. Podľa organizátorov šlo o najlepšie vzorky, ktoré zniesli prísne kritéria. „Pivá mali svoju kvalitu a rozhodovali naozaj len nuansy,“ napísali organizátori.

Králom Prahy tak bol vyhlásený ležiak Pražská  moucha z pivovaru Moucha. Na druhom mieste sa umiestnil ležiak z pivovaru Cobolis, na treťom mieste sa zase umiestnilo pivo Thor z pivovaru  Panaczech.

Král Prahy
Poradie Pivovar Body
1. Pivovar Moucha 37
2. Pivovar Cobolis 39
3. Pivovar Panaczech 41
4. 2 Kohouti 41
5.-6. Bašta 43
5.-6. Prokopák 43
7.  U tří růží 46
8.  Muflon 47
9.  Liboc 49
10.  Břevnov 53

Poznámka: Pivá získavali tzv. trestné body. Čím menej ich pivo malo, tým dopadlo lepšie.

Prečítajte si aj

Najlepší československý ležiak? V šestke sú štyri slovenské pivá

Snímka: Pixabay