Okolo pivovaru v Trebišove je rušno. Politici sa obviňujú

Pivovar Trebišov

Malo to byť ďalšie mesto na pivovarníckej mape Slovenska. Zatiaľ to však vyzerá na ďalšiu politickú kauzu. Tak prebieha príprava pivovaru v Trebišove. V hre sú dotácie aj vážne pochybnosti nad hodnovernosťou pôvodného majiteľa.

Ďalší projekt

O tom, že sa v Trebišove pripravuje pivovar, ako prvý informoval portál oPive.sk ešte v júni 2020. Zámer predstavila verejnosti investorská firma v januári minulého roka. Išlo o projekt, ktorý mal vyrásť na ulici M.R. Štefánika vedľa budovy poisťovne Allianz. Pôvodné plány pritom hovorili, že pivovar by mal svoje brány otvoriť v apríli 2022.

Zámer predkladala spoločnosť Rovena. Podľa zámeru sa celkové náklady mali vyšplhať na 1,5 milióna eur. Investor mal pritom prisľúbené aj eurofondy. Ešte koncom roka 2019 odklepol firme 200-tisíc eur Úrad podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu pod vedením Richarda Rašiho.

Od predstavenia zámeru prešil rok, pivovar však nezačali stavať. Ako informuje denník Korzár, medzitým sa v investorskej firme veľa zmenilo. Firmy Rovena pôvodne zakladal a prevádzkoval 24-ročný Trebišovčan Dominik Grega, ktorý bol známy aj ako majster sveta v silovom trojboji.

Pivovar v Trebišove

Ten je dnes podľa denníka obvinený a väzobne stíhaný. Zadržala ho NAKA v rámci akcie, ktorej cieľom bolo odhaliť drogovú a inú trestnú činnosť.

Bude pivovar?

Firmu Rovena, ktorá pivovar pripravuje, teraz vedie Marián Majovský. Ten hovorí o tom, že stavba pivovaru sa zdržala kvôli povoľovacím procesom, stále je však v pláne.  Denník pritom poukázal na nezrovnalosti v odhadovanej výške investície.

V žiadosti o dotáciu totiž investor  hovoril o sume 250-tisíc eur, neskôr však celkový rozpočet vyčíslil na 1,5 milióna eura. „Hodnota investície pivovaru bola stále 1,5 milióna, pretože už len samotná technológia na výrobu piva stojí 300-tisíc, takže príspevok mal byť len nejakých ani nie 20 percent,“ vysvetľoval pre Korzár Majovský.

Politici sa pritom obviňujú, kto je za podporu projektu zodpovedný. Raši poukázal na to, že jeho úrad projekt len odporúčal, projekt však schvaľoval Výboru pre rozvoj okresu Trebišov. Pre Plus jeden deň neskôr uviedol, že peniaze získal investor už za vlády Igora Matoviča. Úrad podpredsedu vlády vtedy viedla už Veronika Remišová.

Tá Rašiho verziu odmietla. „Pri dotácii sa Richard Raši najprv vyhováral na okresného prednostu v Trebišove, ktorého ako člen vlády sám vymenoval. Ten zasa povedal, že dotácie schvaľoval Raši. Je neodškriepiteľným faktom, že dotáciu a zmluvu so žiadateľom podpísal a schválil jeho úrad v októbri 2019,“ uviedla Remišová.

Pivovar sa však naďalej pripravuje a majiteľ verí, že na trhu obstojí. „Remeselné pivovary sú teraz navyše trendom. Sám som ich navštívil dosť veľa v Čechách aj na Slovensku a fungujú dobre. Nehovorím, že je to najlepší biznis na Slovensku, ale v Trebišove by to malo fungovať,“ naznačuje Majovský.

Prečítajte si aj

Ďalšie pivné mesto na mape? Pivovar pripravujú aj v Trebišove

Snímky: EIA/Rovena