Organizátor Salónu piva: Musíme vydržať. Aj za cenu inej práce

Ivan Čižmárik na snímke vľavo. Zo Salónu piva.
Ivan Čižmárik na snímke vľavo.

Slovenský pivný priemysel nie sú len pivovary a podniky. Dôležitú úlohu v ňom hrajú aj festivaly, ktoré pomáhajú budovať pivné povedomie aj kultúru. Priekopníkom v tomto smere je Salón piva.

Aj jeho organizátori museli riešiť ťažký rok 2020. O jeho nástrahám aj vyhliadkach do budúcna sme sa porozprávali s Ivanom Čižmárikom, spoluorganizátorom Salónu piva.

Asi zažívate ťažký rok. Pivovary sa mohli nadýchnuť aspoň cez leto, ako to bolo u vás?

Nadýchli sme sa aj my, vydaním špeciálnej edície Salón Piva Summer 2020. Museli sme sa prispôsobiť neľahkej situácii a spraviť menšie festivaly  na viacerých miestach na Slovensku.

V podstate sa nám aj tak trochu splnil sen, nezostať len v Bratislave ale priniesť festivalovú atmosféru aj do iných miest. Malo to svoje čaro, boli sme open-air. Nebolo to síce úplne podľa našich predstáv, prepožičať meno Salón piva na v podstate obyčajný open-air festival. Dôležité je, že sa nám podarilo zachovať hlavne pivnú kultúru, pivo patrí do skla. S tým bolo spojené dodržiavanie prísnych hygienických pravidiel, čo si myslím sme splnili na jednotku.

Návštevníci aj pivovary to ocenili a nebáli sa prísť. Týmto sa  chcem poďakovať tým pivovarom, ktoré nám verili a išli do toho s nami. Prežili sme to všetci v zdraví, to je dôležité!

Neľutujete, že ste presunuli bratislavský Salón piva z tradičného termínu na neskorší?

Ľutujeme, ale inak to nešlo. Na september sme mali naplánované dva festivaly v Košiciach. Podmienky pre organizovanie hromadných podujatí od štátu sa neustále upravovali a menili.

Spraviť festival v tejto dobe, keď neviete čo bude zajtra, je totálny vabank. Riskujete v podstate všetko. Aj motivácia je na bode mrazu. Naša pôvodná predstava októbrového Salónu piva bola s podtitulom Back to Lager. V rámci festivalu mala prebiehať degustačnú súťaž Najlepší slovenský ležiak 2020.

Nakoniec tá jediná sa uskutoční, formou ankety ale aj riadnej degustačnej súťaže s porotcami. O jej výsledkoch vás budeme samozrejme informovať.

Do konca roka sú vyhliadky nepredvidateľné. Pripravujete aspoň nejakú „nekontaktnú“ verziu Salónu piva?

Už na jar 2020 sme sa „presunuli“ do on-line priestoru pod titulom #salonpivadoma. V podstate sme pripravili špeciálne pivné balíky, ktoré sme predávali cez náš shop. V každom balíku bol pribalený aj sklený degustačný pohár. Balíky sme vyskladali primárne zo slovenských pív, aby sme tak podporili aj slovenské pivovary. Dosť sme do toho investovali. Času aj peňazí. Po postupnom uvoľňovaní opatrení sa to celé zastavilo a my sme pokračovali v našom festivalovom živote. Tak povediac na 1/3 plynu. Ale boli sme radi.

Pivo milujeme a aj prácu, ktorá nás baví. Teraz #salonpivadoma je späť a všetci naši priaznivci a milovníci piva si opäť prídu na svoje. Aj s úplne novým, krásnym skleným pohárom Sensorik, na stopke.

Štát na jednej strane zakázal festivaly, na strane druhej sľuboval pomoc. Sú podľa vás kroky štátu voči organizátorom adekvátne?

Samozrejme, že nie. Žial pomoc od štátu mešká, je neadresná a podľa mňa aj nekoncepčná. Situácia je vážna nielen v tomto sektore, ale aj všade inde. Nie sme v tom sami.

Ako môže pandémia zmeniť podobu festivalov?

Festivalový priemysel prestal v podstate existovať. Firmy čo organizujú či už hudobné, gastro alebo iné predajné festivaly alebo trhy, sú najviac ohrozené. Zároveň s nimi dodávateľské a produkčné firmy, kluby. O krok vpred sú tí, ktorí môžu svoje aktivity preniesť do online priestoru. To ale ľuďom nedáva to, čo na týchto festivaloch je. Skvelá atmosféra a priateľské stretnutia pri dobrom pive, jedle, hudbe,…

Čo budúci rok? Myslíte aj na plán B?

Plán B je vydržať. Aj za cenu inej práce. Musíme sa prispôsobiť a myslieť na to, že budúci rok to všetko už prehrmí a všetci budeme v poriadku, zdraví, robiť to, čo nás baví.

Čo by ste odkázali fanúšikom Salónu?

Držte nám palce. Držme si všetci palce! Kúpou degustačných balíkov #salonpivadoma na našom e-shope podporíte nielen svoj festival Salón piva ale aj malé slovenské pivovary, ktoré vás potrebujú tiež. Vidíme sa v roku 2021. Silnejší a odhodlanejší. Bude to ťažké, ale spolu to zvládneme.

Prečítajte si aj

Majiteľ Hostinca: V prvej vlne som cítil spolupatričnosť, teraz nie

Snímky: Salón piva