Ponuka je bohatšia. Produkciu rozbieha Rodinný pivovar u Ďurkových

Rodinný pivovar u Ďurkových

Aj napriek tomu, že situácia nie je pre podnikateľov v gastre ružová, ponuka remeselného piva na Slovensku bude opäť bohatšia. Brány totiž otvára Rodinný pivovar u Ďurkových. Producent zlatistého moku, ktorého nájdete Žabokrekoch nad Nitrou, sa chce zamerať hlavne na tradičný český ležiak.

Hlavne klasika

O tom, že neďaleko Partizánskeho sa pripravuje nový pivovar, sme písali už v roku 2015. Príprava nového producenta piva tak trvala dlhých šesť rokov. Aktuálne je v Žabokrekoch takmer všetko pripravené.

„Pivovar je v prevádzke už od konca minulého roka. Prvé várky máme úspešne za sebou. Technológia vrátane vopred pripravených receptúr prešla úspešne procesom kalibrácie a štandardizácie kvality výroby na konkrétny technologický celok,“ hovorí pre portál oPive.sk Pavol Ďuriš, ktorý zastupuje investora.

Pivovar je pritom súčasťou väčšieho komplexu. „Pivovar sme citlivo zakomponovali do existujúceho celku malej rodinnej farmy s bitúnkom, predajňou vlastných výrobkov, penziónom a kaviarňou, kde je dôraz kladený na dlhodobo udržateľnú vysokú kvalitu predávaných výrobkov a poskytovaných služieb našim zákazníkom,“ hovorí Ďuriš.

Medzi najväčšími

Rodinný pivovar u Ďurkových sa svojou kapacitou zaradí medzi najväčšie minipivovary na Slovensku. „Kapacita pivovaru je projektovaná na tritisíc hektolitrov. Budeme však spokojní, keď nadštandardnú kvalitu dokážeme dlhodobo ustáť niekde pri svojej polovici projektovanej schopnosti výroby piva,“ prezrádza Ďuriš.

Rodinný pivovar u Ďurkových

Kým väčšina remeselných pivovarov chce ponúkať pivá rôznych pivných štýlov, v Žabokrekoch nad Nitrou chcú ísť tradičnou cestou. „Pivovar má vo svojich základoch nastavené stať sa vzorom v segmente spodne kvaseného piva českého typu na Slovensku. Presne takého piva, aké dokázali svojim umom takmer do dokonalosti odladiť českí pivovarnícki majstri. Pivo, pri ktorom zákazníci raz povedia, že je hrdým pokračovateľom pivovarníckej tradície po zaniknutom topoľčianskom Topvare,“ naznačuje zástupca investora.

Predaj spustený

Pivovar už svoje pivo aj ponúka. Zatiaľ iba vo svojej podnikovej predajni. „Staviame sa do pozície regionálneho pivovaru s predajom takpovediac zo dvora a zatiaľ okolo pomyselného komína tak, ako tomu bolo s pochopiteľných dôvodov v minulosti,“ hovorí Ďuriš s tým, že sa nebránia ani inej spolupráci.

„Postupom času by sme radi zistili možnosti spolupráce s vopred vytipovanými zariadeniami dostupnými okolo spomínaného komína,“ naznačuje ďalšie smerovanie zástupca investora.

A aké majú v Žabokrekoch plány do budúcna? „Plány s pivovarom sú jednoznačné. Keď sa napríklad povie, ako má vyzerať tradičná dvanástka český ležiak, tak sa v našich končinách povie predsa dvanástka z Rodinného pivovaru u Ďurkových. Kde je kvalita, ktorá sa na nič nehrá a je za primeranú cenu, tak prirodzeným ukazovateľom takejto hodnoty by mal byť práve náš pivovar,“ uzatvára rozprávanie Pavol Ďuriš, ktorý zastupuje investora Rodinného pivovaru u Ďurkových.

Prečítajte si aj

Vo Svätom Jure pripravujú minipivovar. Volať sa bude Krtinec

Snímky: FB U Ďurkových