Organizátor Salónu Piva: Rok 2015 bol prelomový

Pestrý, turbulentný, ale aj prelomový. Aj takto môžeme nazerať na rok 2015 z pohľadu pivovarníkov. Portál oPive.sk sa rozhodol na prelome rokov uskutočniť veľkú anketu medzi pivovarníkmi a odborníkmi, ktorí sa pohybujú okolo piva. Dnes odpovedá Ivan Čižmárik, organizátor podujatia Salón Piva.

Ivan Čižmárik

Ako hodnotíte rok 2015 na pivnom trhu?
Myslím, že rok 2015 bol prelomový, či už pre samotné pivovary ale hlavne pre fanúšikov poctivého remeselného piva, ktorých utešene pribúda. Na Slovensku sa udomácňuje pivná rozmanitosť a pivná kultúra. Vznikli nové remeselné pivovary, čo je pre pivkárov výborná správa.

Čo bolo pre Vás udalosťou roka?
Budem skromný :-). Jednoznačne pivné festivaly, ktoré organizujeme tu, na Slovensku. Salón Piva v Starej tržnici v Bratislave, ale aj v Košiciach a Pivobrana Beer Fest.

Aké problémy najviac trápia sektor?
Myslím, že na Slovensku chýbajú kvalitní sládkovia. Asi aj byrokracia a tvrdé predpisy pre pivovary. Pevne verím, že s narastajúcim počtom malých pivovarov sa zachová kvalita a zvýši sa pivná rozmanitosť. Aby sme nezostali len pri ležiakoch. “ Ja osobne si tiež rád pochutím na ležiaku :-).

Čo vám urobilo za rok 2015 najväčšiu radosť?
Milujeme pivo. A preto najväčšiu radosť máme z množstva výborných pív, ktoré sa na Slovensku začali variť, hlavne v malých pivovaroch. Pivo, to už nie je len alkoholický nápoj pre mužov, ale aj pre ženy. A samozrejme poďakovanie za naše obrovské úsilie, v podobe ocenenia od Slovenskej pivovarníckej akadémie v kategórii Pivný čin roka 2014, za festival Salón Piva, ktorý organizujeme.

Aký bude podľa vás rok 2016? Čo bude pre vás najväčšou výzvou?
V roku 2016 predpokladám otvorenie ďalších remeselných pivovarov, a s tým aj rozšírenie ich zákazníkov. Zachovanie vysokej kvality piva. To je veľmi dôležité! Pivkári sú už nároční. Čaká nás opäť Salón Piva. Na jar začíname v Košiciach, pravdepodobne 1 – 2. apríla, opäť v Dome techniky v hoteli Centrum. Pokračujeme 13 – 15. apríla v Bratislave, v Starej tržnici. Jesenné vydanie Salónu Piva v Starej tržnici bude 21 – 23. septembra 2016. Radi by sme navarili opäť niečo špeciálne z našej “kuchyne”, v spolupráci s niektorými slovenskými pivovarmi. Všetkým kamarátom, pivovarníkom, kočovníkom a domácim pivovaričom prajem: Veľa skvelých pív. Daj boh šťastia v roku 2016! Varte s láskou.

Snímka: archív I.Č.