Otvorený list starostovi Starého Mesta

stare-mesto

Milý starosta Rado,
na úvod sa Ti chcem ospravedlniť, že Ti tykám, ale po prečítaní tohto listu určite pochopíš, že naše priateľstvo je nevyhnutné a v podstate neodvrátiteľné. Najprv Ti chcem pogratulovať k tomu, čo sa Ti podarilo. Aj keď som s tým, že všetky podniky v Starom Meste majú byť o desiatej zatvorené, najprv bytostne nesúhlasil, pochopil som to však. Vcítil som sa do tvojej kože. Veľmi dobre si viem predstaviť, ako večer oblečený v pyžamku s Bojnickým zámkom na hrudi, popíjaš pravidelné teplé mliečko a pozeráš spoza okna na ulicu. Tam podradní turisti, opilci a zabávajúca sa mládež. Koho by to nenaštvalo? Kto by nechcel mať po desiatej pokoj?

Ale ja viem v čom je chyba. Rado, Tebe chýbali priatelia. Nemohol si zájsť na dobré pivo do Stupavaru, Richtára Jakuba či 100 pív. Nemal si s kým zájsť do mesta a len tak nasávať nočnú atmosféru mesta. Možno by si to mal skúsiť… Počkaj… Asi by si to už nemal. Radšej už nie. Veľa ľudí tvojmu super nápadu neporozumelo a mohli by ti vravieť niečo škaredé. A to by Ti teraz neprospelo. Musíš byť plný síl, aby si mohol svet meniť ďalej.

Keď si už niečo začal, mal by si to aj dokončiť. A tu Ti chcem podať pomocnú ruku. Chcem, aby sme vytvorili nový tím. Verím, že z centra Bratislavy môžeme spoločne urobiť úplne novú zónu. A hneď Ti posielam môj návrh a stratégiu ďalších zmien v meste.

1. Prvým nevyhnutným krokom bude presadiť zákaz alkoholu. Určite to nebude ľahké, ale alkohol predsa do modernej metropoly nepatrí. Už niekto videl, aby v Rijáde či jemenskej Sané niekto pil na ulici alkohol? Jasné, že nie.

2. Už si sa niekedy zamyslel nad tým, že načo je nám v Starom Meste MHD? Prečo nám robí električka aj nejaké autobusy či trolejbusy hluk? Jednoducho zrušíme MHD. Strhneme koľaje aj elektrické vedenie. Vieš aký pokoj bude v uliciach. Žiadne „socky“, čo si nevedia zaplatiť taxík!

3. Rozmýšľal si nad tým, že by mal byť vstup do Starého mesta regulovaný? Tak začni. Že je to super nápad? Domácich by sa to netýkalo (tých potrebujeme, aby nás volili), ale cezpoľným by sme dovolili do našej zóny vstúpiť len jedenkrát týždenne. Budeme vydávať víza, budeme mať nový biznis.

4. V ďalšej várke zmien by sme v Starom Meste zaviedli návleky. Vieš, také aké sú v nemocniciach? Táto časť mesta má predsa historickú hodnotu. Ľudia by pofrflali, ponadávali a nakoniec aj tak akceptovali. Poslanci predsa poslúchajú, tak sa nič neboj.

5. A náš majstrovský plán by sme zavŕšili tým, že by sme Staré Mesto oplotili. Vieš si to predstaviť? Ja áno. Bolo by to geniálne. Do nášho mesta by sme pustili len toho, koho by sme chceli. Zmizli by turisti, otravná mládež a zostali len domáci. Konečne by naše mestečko žilo naozaj komunitne.

Rado, len sa Ti musím priznať. Ja nie som Staromešťan. Ale to vraj nie si ani Ty. Hádam my to vybavíš a už zajtra sa pustíme do nášho plánu urobiť zo Starého Mesta lepší svet. Verím, že sa čoskoro stretneme a všetko dobre naplánujeme. Chvíľu mi to trvalo, ale pochopil som Ťa.

Peknú a hlavne tichú noc!

PS: Pozvanie na Tvoju piatkovú party prijímam. Len neviem či piješ polotučné, alebo polnotučné mliečko. Donesiem radšej oba.

S pozdravom

Tvoj budúci najlepší priateľ Guñéz Ulej

************************************

Guñéz Ulej
Narodil som sa niekde medzi Kyjevom a Prahou. Bez piva si neviem predstaviť deň, ani noc. Pracujem ako IT-čkár v jednej nemenovanej firme a mojim snom je celosvetový mier. Ak máte nejaké postrehy, alebo pivné hlúposti, pošlite mi ich na adresu gunez.ulej@gmail.com.