Pivný „expert“ desaťročia? Český prezident Zeman

Prezident Zeman na oficiálnej návšteve pivovaru Radegast.
Prezident Zeman na oficiálnej návšteve pivovaru Radegast.

Známe osobnosti sa k pivu ako nápoju vyjadrujú len sporadicky. Ak k nemu predsa len niečo povedia, zväčša sú to slová chvály. Je však jedna veľká výnimka. A zástava rovno najvýznamnejšiu pozíciu v štáte. Áno, narážam na jeho excelenciu Miloša Zemana. Ten mal potrebu vyjadriť sa k pivu aj pred pár dňami. A opäť perlil. Dokonca tak, že ľudí zavádzal.

Pán prezident si to pri svojich potulkách namieril do pivovaru Radegast. Známy milovník piva sa nevyhol bonmotom o tomto nápoji. „Bol tu jeden idiot, volal sa Vasiľ Biľak, ktorý predniesol múdru vetu: Pivo je náš tekutý chlieb,“ povedal podľa Deník.cz zamestnancom pivovaru.

Na otázku, ktoré pivo je najlepšie, mal jednoznačnú odpoveď a pridal hneď rebríček jeho najobľúbenejších. „České! Ostatné nestoja za nič. Budvar, Plzeň, Radegast, snáď Hanušovice Premium, a to je zhruba tak všetko. Podobne ako muž má mať rád viac žien, tak pivár má kombinovať viac druhov piva,“ vysvetľoval Zeman.

Odborník na slovo vzatý sa venoval aj malým remeselným pivovarom. Veľmi dobrú reklamu im neurobil. „V jednom som nedávno bol a to pivo bolo vyložene kyslé. Preto o kvalite minipivovarov pochybujem. Každý snob si môže zariadiť svoj a chváliť sa, že má vlastné pivo, ale to sa nedá piť,“ povedal bez servítky Zeman.

Neberiem mu túto skúsenosť, ale prezident by mal vážiť každé slovo. Najmä, keď hodnotí vyše 300 pivovarov v krajine podľa jednej ochutnávky. Je to hlúpe, plytké a krátkozraké. Aby toho nebolo málo, dal pivárom pomerne hlúpu úlohu.

„Našou základnou úlohou je dohnať najväčších svetových pivárov, Belgičanov,“ povedal nastúpeným zamestnancom pivovaru a dodal, že sa to vraj dá zvládnuť, lebo je tam tesný rozdiel. Ale o čom pán prezident hovoril?

Ak by sme sa pozreli na rebríček najväčších producentov piva na svete, Belgičania by obsadili až 19 priečku. Z európskych krajín ich predbehli aj Nemci, Briti, Holanďania, Poliaci či Španieli. O nejakom svetovom prvenstve Belgičanov teda nemôže byť ani reči. Najviac piva navaria samozrejme v Číne, Česi sú na 21. mieste.

Akékoľvek súperenie tu nemá zmysel. Ak by sme sa pozreli aj na iné pivné rebríčky, ani tam by sme nenašli žiadny súboj o prvenstvo medzi Českom a Belgickom. V rebríčku, ktorý meria spotrebu piva na obyvateľa, vedú neohrozene Česi, Belgičania nie sú ani v prvej desiatke.

Ani pomyselné súperenie o pivný národ s najväčšou tradíciou by asi nedopadlo najlepšie pre susedov. Najmä keď silné meno majú Nemci či Briti. Ale takýto rebríček neexistuje a ak by ho aj niekto zostavil, nikdy by nebol objektívny.

Prezident tak „trepal“ pivné hlúposti. Takéto reči si môže nechať do krčmy. Slová o súperení s Belgičanmi sú bezvýznamné, vyjadrenia k remeselným pivovarom nie. Najmä keď si uvedomíme, koľko rodín a snahy stojí za remeselným pivom v Česku.  Iste, kvalita piva niektorých tamojších hráčov je povážlivá, ale nedá sa zovšeobecňovať.

Miloša Zemana môžeme pokojne označiť za pivného „experta“ desaťročia. Aj keď jednu vec mu musím uznať. V jeho výroku o popradskom pive mal pravdu. Aj motyka môže občas vystreliť 🙂

Snímka: Pražský hrad

************************************

Guñéz Ulej
Narodil som sa niekde medzi Kyjevom a Prahou. Bez piva si neviem predstaviť deň, ani noc. Pracujem ako IT-čkár v jednej nemenovanej firme a mojim snom je celosvetový mier. Ak máte nejaké postrehy, alebo pivné hlúposti, pošlite mi ich na adresu gunez.ulej@gmail.com.