Ovocno-horkasté kombo z Trenčína (Lanius APA 13°)

Lanius APA 13

Prvý nástrel: Ak by sme sa pozreli na šírku produkcie, Trenčiansky pivovar Lanius by v slovenských podmienkach okupoval prvé pozície. V Trenčíne sa totiž rozhodli staviť na pivnú pestrosť a slovenských konzumentov tak učia novým štýlom. Dnes si otestujeme kúsok, ktorý môžete ochutnať (a tak porovnávať) aj v iných slovenských pivovaroch. Už názvov vypovedá o aký štýl ide. Dnes si totiž vyskúšame APA 13°.

Názov piva: APA 13° vrchne kvasený svetlý špeciál

Pivovar: Trenčiansky pivovar Lanius

Druh piva: APA

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 13°

Obsah alkoholu: 4,8 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady, chmeľ, kvasnice.

Cena: Neznáma. Pivo sme dostali darom.

Farba: Slámovo-žlté.

Vôňa: Dominujú hlavne citrusové tóny. Vôňa je nádherná.

Pena: Hotový bublifuk (nemyslíme to v zlom). Pena vystúpila a dlho si držala tvar.

Chuť: Už úvod je nastavený vysoko a v ďalšom priebehu sa stupňuje. V strede nájdete hutné citrusové tóny, kde sa pekne snúbi ovocná kyslosť a trpkosť. Koncovka je horkastá. Prekážala mi vyššia rezkosť.

7/10

Zhrnutie

Príjemné pivo. Najviac vo mne rezonovala kombinácia ovocného stredu a horkastého záveru. Chuti trocha ublížila vyššia rezkosť, čo v prípade čapovaného piva nemusí byť aktuálne. Celkovo je pivo pekne vyskladané, ale tóny nie sú až tak zaoblené ako by mohli byť. Najmä v závere by sa dalo niečo vylepšovať. Ale to sú len poznámky pod čiarou. Pivo je nadpriemerné a pokojne ho vyskúšajte. Ja dávam slušnú sedmičku.