Padre Craft Brews: Rok 2019? Experimentovanie aj nové značky

Pivovarnícky sektor má za sebou ďalší rok. Opäť bol pestrý na udalosti aj zmeny trendov. Pribúdajú nielen pivovary, ale najmä podniky, ktoré čapujú remeselné pivo. Nové pivné štýly začínajú na trh uvádzať aj nadnárodní hráči. Ako sa na rok 2018 pozerajú pivovarníci a ľudia, ktorí sa pohybujú okolo piva? Portál oPive.sk sa opäť rozhodol zorganizovať veľkú anketu. Dnes odpovedá Maroš Hajduk z kočovného pivovaru Padre Craft Brews.

Ako hodnotíte rok 2018 z pohľadu pivovarníka? Čo všetko sa zmenilo oproti minulosti?

V globále bol rok 2018 v tejto branži veľmi aktívny. Vznik nových kočovných pivovarov (aj keď sa dá polemizovať nad slovom kočovný), prienik nových pivných štýlov do portfólia pivovarov (tiež sa natíska otázka, či navarili to, čo to malo byť), ohlasovanie vzniku nových pivovarov s podporou eurofondov (keď sa pozná zákulisie, tak to je skôr ekonomická záležitosť a nie láska k pivu), „večný problém“ slovenskej pivovarníckej scény a to vzdelávanie, odborná diskusia, workshopy. No a nezmenila sa asi len tá láska k vareniu, poctivá práca, rešpekt k remeslu.

Čo by ste označili za pivovarnícku udalosť roka?

Ťažko povedať, čo bolo také, že „wau“. Asi klasika, Salón piva.

Čo podľa vás najviac trápi pivovarnícky sektor a aké zmeny na trhu by ste privítali?

Stále je to legislatíva (označovanie pív, podmienky na vznik pivovarov atď.), privítal by som asi aj viac distribútorov surovín, respektíve rôznorodosť surovín, väčšiu aktivitu zo strany Asociácie, viem, že sú hlasy proti asociácii, skôr by sa však malo ísť cestou spájania (cechovo, myšlienkovo), niečo ako transformácia asociácie? Zasa na dlhšiu diskusia a debatu.

Aké sú vaše plány na rok 2019? Čo bude pre vás najväčšou výzvou?

Udržanie sa na trhu, to je naozaj výzva pre každý kočovný pivovar, z plánov asi uvedenie nových značiek, experimentovanie s wood agingom, snáď aj pustenie sa do vlastného pivovaru (veľmi mocná myšlienka) a silne dúfam, že sa nám s Hellstorkom a Unorthodoxom konečne podarí dokopať k pokračovaniu New World Order Beer Series 😀

Snímka: Padre Craft Brews