Pamiatky, jedlo a veľa piva. Čo (ne)treba ochutnať v Budapešti

.Piatok

Prišli sme okolo siedmej večer na hotel a boli poriadne hladní aj smädní. Naše kroky smerovali do MadHouse, domovského stánku Mad Scientist. Veľký, krásny priestor, ktorý praskal vo švíkoch, vo vnútri sa v tom momente dalo sedieť len na rezerváciu, čo sme samozrejme nemali. Voľba jasná, terasa.

Na čape komplet core ponuka, špeciálne piva plus hostia, čo dokopy činilo krásnych 25 možností, a to nehovorím o chladničke. Super jedlo, milá, ochotná obsluha a výborne pivo, ktoré z veľmi veľkej miery poznám.

Dve vyzdvihnem, zároveň odporučím vyskúšať –  Põhjala Must Kuld Vanilla Imperial Stout, škoda, že bolo veľmi chladné a Sour IPA Mad Scientist Resist Nothing. Obe sú ľahko dostupné aj v ponuke našich pivoték.

.Sobota

Ulice plné krásnych pamiatok sme brázdili od samého rána, a tak čas na pivo prišiel poobede. Išli sme pozrieť legendárnu krčmu Szimpla Kert a po ceste sa zastavili na obed v Street Food Karavan, ulička plná burgrov, hranoliek či langošov, ktoré sme aj vyskúšali a boli famózne.

Popri prezeraní jedla nám padol do oka stánok s nápisom craft beer, neviem však v ktorom svete je Staropramen craft? Szimpla, krásna, neortdoxná krčma so slušnou ponukou piva (Pilsner Urquel, Mad Scientist…). Nejako padlo rozhodnutie, že ideme ešte niekde na jedno, tak google mapy a hor sa hľadať.

Cieľ jasný, ale nakoniec v nedohľadne nakoľko sme po ceste narazili na pivotéku Csakajósör, v preklade raj na zemi. Nekompromisný výber piva od domáceho maďarského cez nemecké, americké, belgické, poľské atd.

„Zopár“ desiatok eur tam zostalo. Šesť pív na pípe na čele s famóznym v sudoch odležaným stout-om Moment in Time (opäť škoda teploty) z repertoáru Brew Your Mind či sviežím sour-om Raspberry Mint Sour z produkcie Dogma.

Na večeru sme hodili do seba tacos od lokálnych Papitos a utekali do Monyo Tap House.  Zbytočná návšteva, nudný podnik bez obsluhy, ochota tiež moc veľká nebola a pivo? Hrôza! Cyber Rabbit NEIPA, nebola NEIPA ani náhodou, druhá vzorka Banana Belle Fruit, nudné, prázdne telo, bez chuti.

Presunuli sme sa radšej do odporúčaného podniku Élestöház, veľmi pekné zaujímavé miesto. Pri vstupe píšu o 30 chodovom tapliste, len niekde sa stala chyba a bolo ich 10, nie veľmi zaujímavých. Ochutnali sme dve priemerné IPA a išli na istotu opäť do MadHouse, no tentoraz už s rezerváciou. Kde ma v ten večer najviac zaujal farmhouse ALE MadX Mulfunktion.

.Nedeľa

Pamiatky, pamiatky, pamiatky, káva, chodenie, pamiatky a pekelne dobrá pizza v Lokal Corner. Páčil sa mi fakt, že ste si pizzu vyskladali podľa seba, cena cca sedem eur. Moderný, hipsta podnik, v ktorom vás požiadajú aby ste im nechali odkaz na stene, ak tam teda nájdete ešte voľné miesto.

Podvečer sme sa ešte rozhodli ísť pozrieť pamätník s názvom Topánky na brehu Dunaja a na cestu sme si vzali dve plechovky ako inak z MadHouse. Dezertík Pop My Cherry Reketye Brewing a naozaj fantastickú, hazy Imperial IPA Double Peach Please od Brewer Your Mind. Ak toto číta nejaký distribútor, prosím zabezpečte ich pivo aj na Slovensko, ďakujem.

Budapešt zahltila tma, ulice však stále plné ľudí, no mi už smerujeme do odľahlej uličky kúsok od Szimpla Kert a vchádzame do oveľa punkovejšej verzie našej „100ky“ s výstižným menom Hops Beer Bar. Chladničky plné piva, playlist obsahoval desať položiek, voľba bola od začiatku jasná. Omnipollo Noa Pecan Mud Cake Stout,  Pöhjala barrel aged… presný názov si už nepamätám.

Prvý podnik, kde vám stout dali prakticky pri izbovej teplote. Presne takto to má vyzerať! Čo si dáme ďalšie, pýtam sa svoje polovičky? Hm, dala by som si nejakú Biancu od Omnipollo. Okej, máš to mať! Noa Pecan Coconut Raspberry Mudcake Lassi Gose, zážitok ako vždy pri týchto pivách, len tretinka by stačila.

Bomba na záver, pivovar B Bop Fermentory a Gose s názvom Guinnevere. Calamansi, passionfruit, sicílsky citrón, zázvor, rozmarín, diamantova soľ z Pakistánu. Prakticky nič mu nechýbalo, všetky ingrediencie spolu výborne ladili, výborne sa pilo a vďaka 4,6% alkoholu si ho môžete dopriať v pokoji  celý večer.

Už zostávala len rozlučka s týmto krásnym mestom, čo znamená v mojej reči, jeden Liquid Cocaine v MadHouse. Budapešť je krásna, plná histórie, dobrého jedla a má čo ponúknuť aj milovníkom remeselného piva. Verím, že  sa vám článok páčil či vás dokonca inšpiroval vydať sa na výlet do Pešti.

***

SomPivo

Volám som Maťo ale popravde asi viac ľudí má pozná z instagramu ako SomPivo. Na mojom profile môžete nájsť rôzne hodnotenia craftového piva a každému dobrému oku neunikne, že mojou záľubou je aj fotografia…

Prečítajte si aj

Najlepšie mestá na svete pre pivárov? Pozrite si rebríček