Partizánske. Ďalšie mesto s novým pivovarom

Boom remeselných pivovarov na Slovensku pokračuje. V tomto období intenzívne pokračujú prípravy pivovaru v Partizánskom. V meste, ktoré má asi 23-tisíc obyvateľov, chcú otvárať už tento rok. A už teraz je známe, že by mal niesť meno Prvý partizánsky pivovar. „Cieľom pivovaru je vyrábať produkt vo svojej najprirodzenejšej a najzdravšej podobe, v akej pivo vôbec môže byť. Tou je živý, nefiltrovaný a nepasterizovaný produkt, ktorý pri striedmej konzumácii má blahodarné účinky na zdravie človeka,“ píše sa v zámere, ktorý investor predložil úradom na posúdenie.

Za pivovarom stoja spoločnosti Kovomont BM a Creatív z Partizánskeho. Kým prvá sa špecializuje na výrobu oceľových konštrukcií, zámočníctvo a zváračské práce, druhá je v Partizánskom známa vďaka pekárenským produktom. Okrem toho vlastní aj šesť predajní, dve reštaurácie a venuje sa aj stavebným činnostiam. Obe spoločnosti vytvoria jednu, ktorá bude mať pod palcom nielen pivovar. „Investori realizáciou navrhovanej činnosti chcú mestu Partizánske ponúknuť nový štandard služieb doplnený o remeselný pivovar v priestoroch, ktorých súčasťou bude multifunkčný objekt s hotelom, reštauráciou, športovými a spoločenskými priestormi pre rozšírené možnosti trávenia voľného času obyvateľov mesta, širokej verejnosti a návštevníkov regiónu Hornej Nitry,“ prezrádza spoločnosť v zámere.

Vchod do pivovaru by mal byť na ulici Družstevnej, oproti kinu Partizán.  Veľkosťou sa Prvý partizánsky pivovar zaradí medzi malých hráčov. „Technológia je projektovaná na ročný objem vyrobeného piva v objeme do tisíc hektolitrov, čomu zodpovedá technologická kapacita výroby, obalov, KEG sudov, skladov a počtu zamestnancov,“ píše sa v zámere.  Podľa neho by technológiu mala dodať česká firma Destila. Firma počíta z rozpočtom na úrovní 325-tisíc eur, keď na stavebné práce pôjde 25-tisíc a na pivovarskú technológiu 300-tisíc eur.

Prvý partizánsky pivovar nie je jediným pivovarom, ktorý sa pripravuje v okrese Partizánske. Zámer postaviť pivovar  v Žabokrekoch nad Nitrou predstavila úradom na jeseň minulého roka rodina Ďurkových. Tá chce pár kilometrov od Partizánskeho sprevádzkovať pivovar s ročnou kapacitou na úrovni 2500 hektolitrov piva. Podľa podkladov by mal niesť meno Pivovar u Ďurkových.

Snímka: Flickr/J. Korom