Na najvyššie položený pivovar prispeje aj výrobca Horaliek

Damian Jasná

Na Slovensku sa chystá nový pivovar. A hneď bude niečím špecifický. V Nízkych Tatrách totiž plánujú postaviť najvyššie položený pivovar na Slovensku. A prispieť by naň mal investor, ktorý stojí aj za podnikom produkujúcim napríklad aj Horalky, Kávenky či oblátky Mila.

Pivovar je súčasťou luxusného rezortu, ktorý plánujú už o pár týždňov začať stavať  v Jasnej. Investori predstavujú komplex na oficiálnej stránke nasledovne: „Priamo na úpätí Chopku, v okolí malebného Vrbického plesa, v bezprostrednej blízkosti novej kabínkovej lanovky sa bude nachádzať prvý rezort svojho druhu na Slovensku – Damian Jasná.“ Ten chce spájať luxusný hotel a apartmány, ktoré si budú môcť záujemcovia aj kúpiť.

Celý komplex bude mať rozlohu 37-tisíc metrov štvorcových. Ak by sme to chceli k niečomu prirovnať, išlo by o priestor o veľkosti košického Auparku či bratislavského nákupného centra Central.  Okrem hotela, apartmánov či kúpeľov v ňom nájdete aj celý rad gastronomických zariadení. „Reštaurácia, mikropivovar, vinotéka, SkyBar, kaviareň, mini potraviny, lobby bar, atď.,“ predstavujú investori projekt na svojich stránkach.  Komplex by mali otvárať v lete 2018 a otvorený by mal byť aj pivovar. „Pre posedenia pri dobrom pive odporúčame vyskúšať domáci pivovar ponúkajúci kvalitné nepasterizované kvasinkové pivo z organických surovín,“ prezrádza stránka projektu. Celú reštauračnú časť bude mať pod palcom známy šéfkuchár Vojto Artz.

Akú koncepciu by mal mať pivovar a čím by chcel zaujať zatiaľ nevieme, firma na naše otázky neodpovedala. Za celým projektom stojí skupina troch investorov. Medzi nimi je najznámejšia spoločnosť I.D.C., ktorá je personálne prepojená s firmou I.D.C. Holding. Tá vlastí okrem iného aj značky Sedita, Figaro, Verbena či Ego.

Nebude to prvý pivovar situovaný priamo v turistickej destinácií. Nedávno otvorili Donovalský pivovar, už nejaký ten rok ponúkajú pivo Buchvald v Poráčskej doline a remeselné pivovary nájdete aj v Terchovej (Vŕšky) či Kvačanoch (Brontvai).  Jasná je s nadmorskou výškou 900-2024 metrov nad morom najväčším lyžiarskym strediskom východnej Európy.

Snímka: Damian Jasná