Päť článkov o pive, ktoré nás v 19. týždni zaujali

Noviny

Aj keď by sme chceli, nedokážeme pokrývať celé pivné dianie na Slovensku a v Čechách. Aj preto pre vás budeme viac-menej pravidelne prinášať výber piatich článkov, ktoré nás počas uplynulého týždňa zaujali.

Pivo ako rodinný biznis
Ak máte šťastie, pivo môže byť vaším koníčkom, záľubou a prácou v jednom. Najmä v Česku nájdete takýchto príbehov pomerne veľa. Svoj „pivný sen“ žije aj rodina Krýslovcov v obci Letiny v Česku. Aj keď otec a syn nepracujú v jednej firme, predmet podnikania je rovnaký – pivo. Viac o tomto príbeh sa dočítate na Lidovkách.

Hokejovo-pivný súboj 
Slovensko, ale aj Česko teraz žijú hokejom. A nielen oni. Zaujímavé obdobie zažívajú aj krčmy a predovšetkým pivovary. Najväčšie české pivovary investovali milióny korún do reklamných kampaní. S jediným cieľom – pritiahnúť viac fanúšikov a zvýšiť svoje tržby. Má to však jeden háčik. „Vplyv efektu šampionátu na predaj piva bude veľmi závislý na tom, kam až náš národný tím postúpi,“ povedal pre MF Dnes hovorca Staropramenu Pavel Barvík.

Pivný kurz eura
Aj ďalší článok, ktorý nás zaujal, resp. pobavil súvisí s hokejovým šampionátom. Českí podnikavci totiž využili situáciu a pripravili pre fanúšikov špeciálnu akciu. Ak totiž v peňaženkách nenašli české koruny, mohli si kúpiť pivo aj za eurá. Prepočet kurzu bol však výrazne nevýhodný. Kým v domácej mene ste za pivo zaplatili 30 korún (to je asi 1,13 eura), v eurách to Česi prepočítali na rovné dve eurá. Viac čítajte na iSport.cz.

Bernard s novým rekordom?
Český pivovar Bernard je známy aj na Slovensku. Už vlani zaznamenal rekordné čísla a vyzerá to tak, že tento rok bude ešte lepší. Podľa aktuálnych čísel totiž výstav pivovaru za prvý štvrťrok stúpol o 14 percent. Pomohla vraj miernejšia zima aj viac odberateľských reštaurácií. Podrobnosti nájdete na stránke Zemedelec.

Pivná sezóna začala
Jar je v plnom prúde a s ňou prichádzajú aj pivné festivaly. Niektoré sú podarené, iné menej. Zaujímavú reportáž zo IV. Stredočeských pivných slávností priniesol server Pivní.info. Autor dokonca stihol navštíviť aj druhé podujatie.