Perníkové pivo? Výborný úlet z Poľska (Piernikowy Foch)

Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy - Piernikowy Foch

Prvý nástrel: Vždy nás baví, keď môžeme testovať niečo nezvyčajné, uletené. Je to dané aj tým, že testujeme množstvo pív a len tak ľahko nás niečo nezaskočí. Pri našich potulkách sme natrafili na perníkové pivo. Spáchal ho poľský remeselný pivovar Jan Olbracht. Aj keď sa môže zdať, že ide o úlet, až taký ľahký nebude. Pivo ma slušný obsah alkoholu na úrovni 5,6 percenta. Dnes si otestujem pivo s názvom Piernikowy Foch.

Názov piva: Piernikowy Foch

Pivovar: Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy

Druh piva: Ochutené pivo

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 16,5 %

Obsah alkoholu: 5,6 %

Zloženie: Voda, slady (plzenský, mníchovský, Caramunich Typ III, Carafa typ III), med, chmeľ (Hallertau Tradition, Hersbrucher), škorica, klinčeky, anglické bylinky, kvasinky. Čo sa preložiť dalo, to sme preložili. Za 100-percentnú správnosť neručíme 🙂

Cena: Pivo sme kúpili v poľskom supermarkete. Vyšlo asi na 1,70 eura.

Farba: Čierne. Pri pohľade na svetle aj červený odtieň.

Pena: Smotanová, zložená z mikrobubliniek.

Vôňa: Zachytíte karamel, perníkové korenie aj cukríkové podtón. Nič vábne.

Chuť: Úvod je nevýrazný, ďalší priebeh však predstavuje perníkové tornádo. V strede cítite pardubický perník kombinovaný s čokoládou, škoricou, kolou, kokosom a náznakmi čučoriedok. Koncovka je horkastá len platonicky.

7.5/10

Zhrnutie

Keď som si k tomuto kúsku privoňal, nebolo to nič špeciálne. Skôr naopak, vôňa ma vôbec nepresvedčila. Keď som sa však napil, bol som prekvapený. Skutočná perníková dráha.  Ako keby ste pili roztopený perník. Otázka je, či je to pozitívne, alebo nie. Mňa toto pivo bavilo. Beriem ho ako úlet, ako niečo nezvyčajné. Určite sa to nedá piť počas celého večera, na spestrenie a obohatenie posedenia sa to určite hodí. Zaboduje to určite u nežnejšieho pohlavia. Toto pivo bodujem ako radler. Je lahodné, chuťovo zaoblené a pekne vyskladané. Že je to sladké? To mi v tomto prípade nevadí. Dávam 7,5 bodu. Toto ma fakt bavilo.

Sending
Hodnotenie čitateľov
9.5/10 (2 hodnotení)