Peter, ktorý býva v Holíči a miluje horkosť (Wywar Peter 16°)

Wywar Peter 16°

Prvý nástrel: Ak by sa robil prieskum medzi priaznivcami remeselného piva, ktorý pivný štýl vám najviac chutí, na Slovensku by určite bodovala aj IPA. Tento typ vrchne kvaseného piva si v posledných rokoch nachádza množstvo fanúšikov. Pomáha tomu aj Holičský pivovar Wywar. Ten má vo svojej ponuke napríklad pivo s názvom Wywar Peter. Práve ten zaraďujeme do štýlu IPA.

Názov piva: Wywar Peter 16°

Pivovar: Holíčský pivovar Wywar

Druh piva: India Pale Ale (IPA)

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 16°

Obsah alkoholu:  6,4 %

Zloženie: Voda, slady (Pale Ale, Mníchovský 15, Carahell), chmeľ Galaxy, kvasnice US-05.

Cena: Pivo nám na testovanie dodal priamo pivovar.

Farba: Oranžovo-hnedá. Pivo je jemne kalné, keďže ide o nepasterizovaný a nefiltrovaný kúsok.

Vôňa: Kombinácia citrusového a lesného ovocia. Iskrivá a svieža.

Pena: Nadýchaná, zložená z jemných bubliniek.

Chuť: Už úvod je iskrivý a ďalší priebeh v tejto iskrivosti pokračuje. V strede nájdete ovocnú sladkosť (jahody, černice, egreše) i kyslosť (grep, pomaranč a jemne aj citrón). Koncovka je chmeľový masaker.

8/10

Zhrnutie

Jedným slovom zážitok. Iskrivé pivo, ktoré ponúka sladkosť, kyslosť aj (možno trocha prehnanú) horkosť. Už úvod je zaujímavý, stred ho však prekonáva o niekoľko levelov. Proti sebe si to tu rozdali ovocká kyslosť a sladkosť. Výsledok je remíza. Koncovka je brutálne horká. Ak ste vyznávačom ležiakov a Plzeň je pre vás horká, k tomuto pivu sa ani nepribližujte. Mne to vyhovovalo, viem si však predstaviť, že nižšia horkosť by tomuto kúsku neublížila. Ja dávam osmičku. Vyskúšajte. Toto pivo je fakt dobré.

Článok bol aktualizovaný