Peter, ktorý býva v Holíči a miluje horkosť (Wywar Peter 16°)

Wywar Peter 16°

Prvý nástrel: Ak by sa robil prieskum medzi priaznivcami remeselného piva, ktorý pivný štýl vám najviac chutí, na Slovensku by určite bodovala aj IPA. Tento typ vrchne kvaseného piva si v posledných rokoch nachádza množstvo fanúšikov. Pomáha tomu aj Holičský pivovar Wywar. Ten má vo svojej ponuke napríklad pivo s názvom Wywar Peter. Práve ten zaraďujeme do štýlu IPA.

Názov piva: Wywar Peter 16°

Pivovar: Holíčský pivovar Wywar

Druh piva: India Pale Ale (IPA)

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 16°

Obsah alkoholu:  6,4 %

Zloženie: Voda, slady (Pale Ale, Mníchovský 15, Carahell), chmeľ Galaxy, kvasnice US-05.

Cena: Pivo nám na testovanie dodal priamo pivovar.

Farba: Oranžovo-hnedá. Pivo je jemne kalné, keďže ide o nepasterizovaný a nefiltrovaný kúsok.

Vôňa: Kombinácia citrusového a lesného ovocia. Iskrivá a svieža.

Pena: Nadýchaná, zložená z jemných bubliniek.

Chuť: Už úvod je iskrivý a ďalší priebeh v tejto iskrivosti pokračuje. V strede nájdete ovocnú sladkosť (jahody, černice, egreše) i kyslosť (grep, pomaranč a jemne aj citrón). Koncovka je chmeľový masaker.

8/10

Zhrnutie

Jedným slovom zážitok. Iskrivé pivo, ktoré ponúka sladkosť, kyslosť aj (možno trocha prehnanú) horkosť. Už úvod je zaujímavý, stred ho však prekonáva o niekoľko levelov. Proti sebe si to tu rozdali ovocká kyslosť a sladkosť. Výsledok je remíza. Koncovka je brutálne horká. Ak ste vyznávačom ležiakov a Plzeň je pre vás horká, k tomuto pivu sa ani nepribližujte. Mne to vyhovovalo, viem si však predstaviť, že nižšia horkosť by tomuto kúsku neublížila. Ja dávam osmičku. Vyskúšajte. Toto pivo je fakt dobré.