Petrov pivný týždeň: Večer, keď vyhral ležiak

Každý piatok môžete na našich stránkach nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne vo štvrtok putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Verte, servítku si pred ústa neberie.

Petrov pivný

5.2.2014 Staromeštianska pivotéka

Od mojej ostatnej návštevy v auguste minulého roku to tu je vyzdobenejšie a aj hostí je viac. Nie nejako veľa, je pred výplatou, ale sami tu dnes nesedíme. Miesto pivného a jedálneho lístku sú na stenách tablety, na ktorých sa dá prečítať čo-to o pive a ponuke jedál. Trošku mi vadilo, že pozorovací uhol neumožňuje plnohodnotné čítanie textu zo stoličky a je treba sa poriadne nahnúť. Na každý pád výborný nápad. Ak by sa dalo cez tablet rovno objednávať…

Buntavar Michael Blanche 12

Veľmi svetla žltá farba, asi ako tie socialistické žlté citrónové limonády, ak si pamätáte. Kompaktná, rýchlo padajúca pena a banánová vôňa. Keď sa trošku odvetrá, tak po roztočení pohára silné cítiť varenú kukuricu. Ku koncu vôňa smrekového ihličia a borievky. V chutí levanduľa (ale naozaj silno), trochu jemná horkosť a brezový šampón dixi. Telo prakticky žiadne, o to ľahšie sa spoznávajú práve kvetinové tony. Oveľa zábavnejšie než Hoeggarden, ak to teda má byť tento štýl. Našťastie servírujú bez citrónu.

Wywar Lucia Ale 14

Red Ale s príjemnou ovocnou vôňou dopĺňanou výraznou vôňou kvasníc. V chutí je jemne cítiť slad, ovocie a karamel. Výrazná, dlhotrvajúca, ulpievajúca horkosť. Podľa môjho názoru by malo ešte tak mesiac ležať, nie je vyrovnané a zaguľatené.

Lingišpír Stout 12

No konečne niekto pochopil, že stout nemusí byť 19-stka. Nádherná čierna farba a pevná hustá béžová pena. Vo vôní silno cítiť vanilku a čokoládu. V chuti pražené slady, mierne káva, jemne slivky, ale inak žiadne ďalšie ovocie. Výborná suchá priamočiara chuť. Ľahký a lahodný dry stout s úžasnou vôňou. Vanilla stout-stout baby 🙂

Pivovarníckym sladom potierané rebierka.

Úprimne, je mi záhadou, ako sa sladom dajú potierať rebierka. Keby napísali posypané, pochopím. Keby napísali sladinou potierané, pochopím tiež. Ale skúste zrnom dačo potrieť… Rebierka sú samozrejme potierané sladinou. Neviem, či z konzervy extraktom alebo z pivovaru sladinou, sú však vynikajúce. Úplne sa rozpadávajú na jazyku a krásne chrumkajú. Body plus za čerstvý strúhaný chren a bbq omáčku. Žiadna horčica vážení.

5.2.2014 Fabrika beer pub

Nápojovo-jedálny lístok aktualizovaný, na prvých miestach je ich vlastné pivo. K pivám je krátky príbeh v slovenčine a angličtine. Okrem plzne, tá je popísaná len po anglicky. Málo miesta na stránke proste.

Fabrika ležiak

Fabrika ležiak je tento raz vynikajúce pivo. Číre, chmeľové, horké, aromatické, s výraznou rezkosťou. Trochu slabšie telo lebo infúzia, no skvelo rozležane a chutné. Pena drží do úplného dopitia, chmeľová chuť (nie len horkosť) pretrváva dlho po dopití. Prudko piteľné. Teraz je pravý čas prísť si dať bezchybné pivo.

Fabrika APA

Fabrika APA má krémovú penu ako z dusíku. Ovocno-chmeľová vôňa, plné telo, zodpovedajúca horkosť. Toto pivo je vyslovene vyladené. Plnšie telo zakrýva chmeľ  a horkosť, ale zároveň dodáva intenzívnu chuť. Pivo prišlo prechladené, tak je treba si ho trošku zohriať a potom ukáže všetky intenzívne vône a chute. Prvú várku v decembri som mal problém dopiť, tohoto piva sa však neviem dopiť.

Fabrika ležiak je dnešný víťaz, ďakujem veľmi pekne za zážitok. Welcome to the neighborhood, glad you’re here.