Pivná revolúcia na Slovensku pokračuje. Ďalším pivovarom

Pivovar u Ďurkových

Na slovenskú pivnú mapu pribudne ďalší minipivovar. Ak sa vám zdá, že túto vetu ste na našich stránkach čítali, nemýlite sa. Vrece s malými remeselnými pivovarmi sa totiž v tomto roku roztrhlo a v priemere to vychádza tak, že asi každé tri týždne pribudne nový zámer pivovaru. Tentokrát sa môžu tešiť obyvatelia okolia Partizánskeho. Práve tam má totiž vyrásť Pivovar u Ďurkových.

Za snahou o vytvorenie nového prírastku na našej mape stoji rodina Ďurkových. Tá nie je v podnikateľskom prostredí úplne neznáma. Stojí napríklad za Mlynom Trenčan. A nielen za ním. Rodina prevádzkuje aj Farmu u Ďurkových v Žabokrekoch nad Nitrou. Práve tú má byť situovaný aj nový pivovar. Rodina už podala všetky dokumenty na schválenie úradom. Z nich vyplýva, že neďaleko Partizánskeho by chceli začať stavať už vo februári budúceho roka. „Účelom predloženého zámeru je posúdenie výstavby malého pivovaru s kapacitou 2500 hektolitrov  piva za rok predávaného v KEG sudoch ,“ vyhlasuje investor.

Rodina chce pivovar budovať od základu a má doplniť ponuku na farme. „Základná koncepcia urbanistického riešenia vychádza zo zámeru investora vybudovať nový objekt pivovaru v rámci areálu farmy v Žabokrekoch nad Nitrou,“ naznačujú dokumenty.  V Žabokrekoch vedia, že svojim produktom nebudú konkurovať Zlatému Bažantu, Kozlu či Šarišu. „Pivovar nebude v žiadnom prípade vytvárať konkurenciu pre súčasných výrobcov piva, ale bude obohatením a spestrením pivovarníckeho trhu,“ konštatuje firma v zámere.

Pivovar u Ďurkových Mapa

Aj keď pri Partizánskom chcú začať stavať už vo februári, prvých návštevníkov by chceli privítať až o dva roky neskôr. Celkové náklady pritom investor vyčíslil 768-tisíc eur, keď stavebná časť zhltne 420-tisíc a technologická časť 348-tisíc eur. „Realizáciou navrhovanej činnosti sa rozšíri sortiment ponuky kvalitného piva. Výhodou pivovaru na pivovarskom trhu je skutočnosť, že pivo vyrobené v pivovare bude trochu iného charakteru ako pivá vyrábané veľkými pivovarmi, kde sa prejavuje uniformita výroby ako dôsledok znižovania nákladov na výrobu,“ naznačuje zmýšľanie investor.

Tento rok už zámer postaviť svoj pivovar prezentovali v Hrnčiarovciach nad Parnou, Medzilaborciach, Prievidzi či Banskej Bystrici. Ďalšie sú pritom v štádiu riešenia.

Snímka: Facebook Farma u Ďurkových