Pivná revolúcia v Tatrách. Podnikov s „craftom“ pribúda

dav

Že sa remeselné pivo udomácnilo vo väčších slovenských mestách, nie je žiadna novinka. Ponuka zlatistého moku sa však začína pekne rozširovať aj v oblastiach, v ktorých by ste ho donedávna hľadali len márne. Táto veta platí dvojnásobne aj pre Nízke Tatry, ktoré zažívajú povestnú pivnú revolúciu. „Dá sa teda povedať, že celá východná časť hrebeňa Nízkych Tatier je vybavená remeselným pivom,“ prekvapuje Peter Kalman, majiteľ Horskej chaty pod Kráľovou hoľou, ktorá patrí medzi podniky s remeselným pivom.

V horách

Práve chata pod legendárnou horou je jedným z posledných prírastkov na pivnej mape podnikov s remeselným pivom. Jej vznik bol do istej miery srdcovou záležitosťou. „Horská chata vznikla rekonštrukciou opustenej búdy, ktorá v minulosti slúžila ako garáž pre ratrak obsluhujúci vysielač na Kráľovej holi,“ približuje Peter Kalman. Podľa jeho slov ide o rodinný podnik, keďže v ňom pracuje on, manžel sesternice a pomáha prakticky celá rodina.

Podnik sa nachádza v nadmorskej výške 1451 metrov nad morom na pol ceste na križovatke modro značeného turistického chodníka zo Šumiaca na Kráľovu hoľu a cyklotrasy na Kráľovú hoľu. „Dá sa asi povedať, že máme najvyššie čapovanú „ipu“ na Slovensku,“ smeje sa spolumajiteľ.

Voľba ponúkať len remeselné pivo bola pre prevádzkovateľov viac-menej automatická. „V prvom rade máme sami veľmi radi pivo a v okolí je už viacero pivovarov,“ vysvetľuje Peter. Naráža na pivovary v Prednej Hore, Svite, Poprade či Rožňave. Svoje urobilo aj vnímanie rozvoja tohto segmentu.

Produkty Prednej hory 

„Samého ma fascinoval prienik remeselných pivovarníkov z dola (z ľudu) na globalizovaný trh s pivom. Je to dôkaz, že ani v 21. storočí nie je história na konci a dobrá myšlienka sa vždy môže presadiť. Navyše, keby niekto povedal pred desiatimi rokmi, že na úpätí Kráľovej holi sa bude piť (takmer miestne) pivo výrobené pár kilometrov od nej, asi by si ľudia klopkali na čelo,“ vysvetľuje.

Pod Kráľovou hoľou ponúkajú pivo navarené v pivovare Predná hora. „Momentálne máme na výčape klasický ležiak Pils 10°, vrchne kvasenú IPA 13° Extra Bitter, ktorá je skutočne viac ako dôstojný predstaviteľ tohto štýlu a pre šoférov máme nealko tmavý citrónový radler,“ hovorí spolumajiteľ a jedným dychom dodáva, že postupne by chceli predstaviť celú ponuku spomínaného pivovaru. Najbližšie by to mal byť ľahší Summer Ale 11,5°. Navyše, všetky špeciály majú v Nízkych Tatrách dostupné aj vo fľašiach.

Reakcie zákazníkov sú podľa Petra Kalmana pozitívne. Časť zákazníkov pozná remeselné pivo a s radosťou objednáva, druhou skupinou sú fanúšikovia klasických ležiakov, ktorí si radi nechajú vysvetliť, čo majú v ponuke. „Treťou skupinou sú takí, pre ktorých je už samotný názov piva úsmevný, čo hodnotím ako veľmi dobrý a úprimný marketingový ťah majiteľov pivovaru,“ konštatuje Peter Kalman.

Možno vlastná značka

A neuvažujú majitelia podniku aj nad vlastným pivovarom? „Nad vlastným pivovarom nateraz určite neuvažujeme nakoľko sme predsa len skôr horskí bežci a skialpinisti, máme skôr plány aktívne propagovať možnosti tohto krásneho regiónu, čo je podľa nás kľúčové,“ konštatuje spolumajiteľ.

V ich ponuke by sa však mohlo objaviť pivo pod vlastnou značkou. „Ako reálnu vidím napríklad spoluprácu a zaradenie do ponuky nejakého vlastného špeciálu. Mne aktuálne napadá nejaká iskrivá juicy IPA, ktorú by isto každý bežec alebo cyklista s radosťou vymenil za jonťák,“ hovorí Peter.

V Nízkych Tatrách pritom Horská chata pod Kráľovou hoľou nie je jediná, v ktorej ponúkajú remeselné pivo. „Celá východná časť Nízkych Tatier zažíva pivnú revolúciu pretože okrem nás na hrebeni je útulňa Andrejcová v správe OZ Horské spoločenstvo a oni pre účely svojich podujatí majú navarené špeciálne pivo Tetrov (pivovar Huncút), z ktorého výťažok ide na podporu záchrany hlucháňa tetrova. Tá istá partia tiež rekonštruuje na Čertovici domček HZS, z ktorého bude ubytovňa a podľa zákulisných poloverejných informácií už Huncúti varia Čertovického čerta,“ uzatvára rozprávanie Peter Kalman.

Snímky: Horská chata pod Kraľovou hoľou