Pivné etikety roka? Pozrite si návrhy z Košíc

Najlepšie nápady vždy vznikajú neplánovane. A dôkazom môžem byť aj séria pivných etikiet, ktorú verejnosti predstavil kočovný pivovar Padre Craft Brews. Autor etikety ukázal fanúšikom len pre pobavenie, nakoniec z toho vznikne zaujímavá séria pív.

Náhodný nápad

„Nápad vznikol pomerne náhodne, tak ako to u kočovných pivovarov býva. Páčia sa mi slovné hračky, ktorými ma zásobuje Dodes z Pokhoi, niekedy je to až neuveriteľné, čoho je schopný,“ začína rozprávanie Maroš Hajduk z Padre Craft Brews.

Slovné hračky však nezostali len v jazykovej podobe. „Keďže rád tvorím vo photoshope, pokúsil som sa niektoré zhmotniť a tak vznikol napríklad Predpoklad na striebornom jazere,“ približuje prvú etiketu Maroš.

Za každou ďalšou sa skrýva príbeh či reálna skúsenosť. „Berry White bol názov cheesecake, ktorý som spravil v lete a tuto som ho preniesol do pivnej etikety. Nekrič hop zasa vznikol pri rozhovore s Didim z Pokhoia, bavili sme sa o starých dobrých športoch. Jean Claude je Belgičan, tak prečo ho nedať v jeho typickej póze na čerešne, ktoré by sa hodili do belgického typu piva,“ prezrádza sládok.

Prvý Jean Claude van Cherry

Maroš etikety zverejnil na sociálnej sieti a reakcie na seba nenechali dlho čakať. Odozvy boli viac ako priaznivé. Aj preto začal premýšľať nad ďalšími krokmi. „Najskôr to bol len taký nápad s etiketami, čím viac ich bolo, tým silnejšia bola myšlienka zreálniť ich, uviesť ich do pivného sveta. Skrsla tak myšlienka osloviť priateľov v pivovaroch, kde by sa dali navariť malé spoločné várky piva,“ hovorí Maroš.

A pivá s originálnymi etiketami sa skutočne dočkajú reálneho uvedenia na trh. „Prvá várka sa bude variť tento týždeň v pivovare U medveďa v Humennom, bude to Jean Claude van Cherry, belgický zlatý ale, časť ktorého pôjde do suda po cognacu kde si poleží na višniach nejaký ten mesiac, takže prvá polovica pôjde vonku po novom roku a druhá v lete,“ prezrádza Maroš.

Nezostane len pri ňom. „Ďalšie pivo A ja taka čarna black IPA sa varí vo štvrtok v pivovare God Times vo Svite, kde sme minulý týždeň poctivo prešli celou receptúrou s Jožkom Buňom, tretie pivo, ešte neviem, ktoré to bude, sa bude variť po novom roku v bratislavskom pivovare Shenk. Veľmi sa teším na spoluprácu so sládkom Matejom,“ naznačuje Maroš.

Ten hovorí o tom, že receptúry by mali vznikať spoločne. Dočkať by sa však mali aj ďalšie návrh. „Plán nemá časové detaily, bol by som rád, keby sa navarili postupne všetky,“ predpokladá Maroš.

Pozrite si návrhy kočovného pivovaru Padre Craft Brews

Snímky: Padre Craft Brews