Česi vyberali najlepší slovenský ležiak. Víťazi prekvapili

Najlepší ležiak

A opäť tu máme výsledky degustačnej súťaže, ktorá môže spôsobiť siahodlhé diskusie a polemiky. České združenie První Pivní Extraliga si posvietilo na bežne dostupné slovenské ležiaky, ktoré viete kúpiť v supermarkete. Výsledky budú pre mnohých prekvapením.

Zameranie na klasiku

Na úvod si musíme vysvetliť, o čo ide. První Pivní Extraliga je občianske združenie pivárov, ktorých cieľom je búrať pivné mýty. Ide o skúsených pivárov, ktorí každoročne degustujú bežne dostupné ležiaky, aby poukázali na to, že občas k pivám pristupujeme s dešpektom.

A tak pravidelne organizujú súťaže o najlepší český, slovenský, ale aj československý ležiak. Tentokrát si posvietili na slovenskú produkciu. Degustátori pritom poukázali na to, že v segmente svetlých ležiakov je u nás malá konkurencia.

„Na Slovensku je naozaj minimum veľkých či väčších pivovarov, ktoré vyrábajú pre slovenský trh svetlý ležiak, tak aby bol dostať skoro všade. Navyše aj niektorí z finalistov majú spoločného majiteľa, tzn. pár pivovarov robí viac ležiakov s rôznymi názvami,“ napísali pri predstavovaní výsledkov degustátori.

Prekvapivý víťaz

Degustátori nakoniec otestovali desať slovenských pív. Víťazi budú pre mnohých prekvapením. Na prvom mieste sa totiž spoločne umiestnili pivá Popper a Stein, ktoré varieva pivovar Steiger. Na spoločnom treťom mieste sa umiestnili pivá Topvar a Sitňan.

Vymenovaná štvorica spolu s pivom Palatín postúpila do česko-slovenského superfinále, v ktorom sa rozhodne o najlepšom bežne dostupnom ležiaku v oboch krajinách. My vám prinášame kompletné výsledky.

Výsledky slovenského finále „Ležiak roka 2022“
1. Popper Premium 12° Pivovar Steiger 31
Stein pivo 12% Pivovar Steiger 31
3. Topvar 12 % Plzeňský Prazdroj Slovensko 34
Sitňan 12° Pivovar Steiger 34
5. Palatín 12% Pivovar Steiger 36
6. Zlatý Bažant ’73 Heineken Slovensko 39
7. Šariš Zlatá 12 % Plzeňský Prazdroj Slovensko 38
8. Zlatý Bažant 12° Heineken Slovensko 39
9. Urpiner Premium 12° Banskobystrický pivovar 40
10. Corgoň 12 % Heineken Slovensko 45

Prečítajte si aj

Kde v Prahe na podarený ležiak? Pozrite si výsledky pivnej súťaže

Snímka od Blake WiszUnsplash.