Pivné potulky Berlínom: Alkohol na ulici? Žiadny problém

Brlo - pivovar

Druhý deň som si naplánoval obed v Brlo Brwhouse, čo je pivovar postavený z 136tich vyradených lodných kontajnerov. Prvý dojem bol ten, že sa niekam stratila nemecká presnosť, nakoľko som sa na Google maps dočítal, že otvárajú o 12:00, na dverách som si po príchode prečítal, že fungujú až od 17:00.  Nakoniec chyba bola vo mne, lebo všade inde to bolo správne.

The Castle: Pivo aj ráno

Tak, či tak, bolo sa treba posunúť ďalej. Po zistení, aké sú možnosti, som sa presunul do do podniku z názvom  The Castle, ktorý leží v Berlin Mitte. Tento je netradične otvorený od 8:00 a to preto, lebo je to „CRAFT BEER | COFFEE | BEER GARDEN“, či čapujú pivo aj ráno neviem, ale kávu varia aj poobede.

Celkom rozľahlý podnik, počas mojej návštevy v ňom bolo dosť ľudí, miesto na sedenie sa mi však podrilo nájsť ľahko. Určite po večeroch musí byť preplnený.  Na výčape je 15 píp s prevažne Berlínskymi pivami, ceny sa mi zdali tak nejak vyššie, ochutnávková sada nie je k dispozícii. Pivo čo som konzumoval bolo solídne, aj keď neoslnilo, Heidenpeters New England Session IPA mi utkvelo v pamäti najviac, bola to osviežujúcá, ľahká Session NEIPA.

The Castle: Pivo aj ráno

Súčasťou podniku sú  chladničky s fľaškovanými pivami, jedna je vyhradená ciderom.  Spomienkou na Anglické puby sú automaty na oriešky, chipsy a iné pochutiny. Vhodíš požadovaný obnos a vypadne Ti plechovka.  Ak budem pri Nordbahnof, tak sa zastavím, cielene nabudúce pôjdem skôr do ich sesterského podniku v Friedrichshain.

Brewdog Mitte

Po ceste sa mi ukázal Brewdog Mitte a po dosť veľkom zaváhaní som vošiel dnu. Je o mne známe, že Brewdog podniky, považujem za marketingový cirkus. No, ale sú domáci pivovar, boli po ceste, tak som sa zastavil. Privítala ma extrémne prázdna krčma, s 31 pípami, kde bolo 21 domácich pív. Ostatné až na jednu, kde bol cider obsadili hosťovské pivá.

Brewdog Mitte

Brewdog Mitte

Ochutnávkový set sa podáva tak, že si môžete vyskladať, koľko pív chcete.  Chvíľku som bojoval s ponukou, chcel som ochutnať domáce a podľa možnosti pre mňa nové pivá,  lenže v ponuke bolo priveľa nealko pív. Nakoniec som si vyskladal set 7. pív, vrátane dvoch AF. Je chvályhodné, že v Brewdogu varia aj tradičné nemecké ležiaky. Už len popracovať na kvalite.

Z celej sady ma zaujali 2, skvelá NEIPA  Obstkomp(l)ott  NEIPA a ľahko pitné, osviežujúce Prototype Himbeer Berliner Weisse. Obsluha je suverénne najhoršia z podnikov, ktoré som navštívil, mierne arogantná, nenápomocná,  a ako bonus, toto bol najdrahší ochutnávkový set v prepočte na 1 pivo. Nuž sem sa určite nechcem vrátiť. Aby som na nich len nenadával, Heslo: „ANALOG BEER, DIGITAL CITY“, čo znamená analógové pivo, digitálne mesto sa mi páči.

Tiny Batch Brewing Co.

Dostal som horúci tip na Tiny Batch Brewing Co., malý pivovar kúsok od Brewdog Mitte. Všetko sedelo, až na to, že sú to kočovníci a na adrese majú len kanceláriu.

Našťastie som zachytil odchádzajúceho sládka a tak som zakúpil 2 fľašky z auta. Na druhý deň sme ich spolu s Paolom vypili v parku. Obidva ležiaky boli pitné, aj keď sa nekonala žiadna sláva sa. Vedeli ste, že v Berlíne sa môže vonku konzumovať alkohol? K tomuto sa ešte vrátime.

 Kashk

Kashk je ďalšia kombinácia kaviarne a pivného baru.  Cez týždeň otvára o 8:00, rovnako ako blízky The Castle. Výčap  pozostáva z 12 píp, z toho na štyroch je vlastné pivo. Majiteľ je totiž kočovný sládok. Podnik sa charakterizuje ako „Coffee, Craft Beer and Shuffleboard“, čo znamená, Káva, remeselné pivo a Holandský biliard*.

Je to  študentská krčma, pomer pivárov a milovníkov kávy/čaju bol zhruba 50 na 50.  Bar bol celkom plný mladých ľudia, bolo vidno aj skriptá na stoloch.  Aj tu sú ceny vyššie, ale Mitte je Mitte . Pivá boli dobre načapované, ich kvalita bola kolísavá. S Kaschk Extra Autumn IPA som bol spokojný, všetko hralo ako malo, kooperačný ležiak Straßenbräu / Kaschk Hawaiian Shirt The Peel Deal bol tiež dobrý.

Naopak Berliner Berg Berliner Weisse bolo veľmi zlé, technicky nezvládnuté pivo. Milk stout a APA z domácej provinencie boli viac menej v poriadku. Obsluha bola pozorná milá a vedela veľa o tom, čo ponúkajú.  Veľmi príjemný podnik, určite sem rád opäť zájdem.

Brlo na druhý pokus

Pohľad do Google maps naznačil, že, je čas na druhú návštevu Brlo Brwhouse, nakoľko U-Bahnom to bolo kúsok. BRLO je mimochodom slovanské slovo pre Berlín. Pivovar bol založený v roku 2014, založili ho 3 spolužiaci, vlastne jedna je spolužiačka, ako kočovný pivovar. Po dvoch rokoch si postavili tento mobilný pivovar.

Pri mojom príchode ma milá a šarmantná uvádzačka hneď zabila, že majú plno. Kým som to predychával, tak mi povedala, že mám dve hodiny, potom už je na mojom mieste rezervácia.  Challenge accepted.

Poďme však naspäť k pivu. Na 20 pípách majú 9 svojich pív, ostatné boli hosťovské. Je tu zaujímavý koncept kuchyne, zameraný hlavne na zeleninu, kde si zákazníci vyberajú, hlavné jedlo, prílohu a šalát. Čašník mi hneď povedal, že mne sa bude lepšie jesť mäso, ostatné zapadá do konceptu.  Jedlo bolo skvelé,  aj keď som mal trochu obavy, keď mi zrušil mnou objednaný bôčik a navrhol mi Flank steak.

Keď mi čašník povedal, že ak nebudem vedieť zjesť, alebo mi nebude chutiť jeho odporučenie, on to zatiahne, tak som súhlasil. Dal to na pána, dokonalo vybral komponenty, ktoré spĺňali moje požiadavky. Tradične som šiel do ochutnávkovej sady. Tá pozostáva z piatich pív. Pivá boli skvelé, vyskladal som si ju tak, že boli tri pšenice, z toho dve kyslé, jeden imperial stout a jeden milk stout.

Najviac ma očaril BRLO Vanilla-la Land, čo bol imperiálny milk stout. Skvelý dezert na záver.  Táto návšteva, vo mne zanechala hlboký dojem. Kedykoľvek sa sem rád vrátim. Na jedlo aj pivo. Časový limit mi uplynul, a keďže noc bola ešte mladá, pohol som sa ďalej.

Straßenbräu

Výber padol na Straßenbräu, tento pivovar bol blízko a  bez prestupov, takže bolo rozhodnuté. Tento pivovar vznikol v roku 2015, na rušnej ulici v štvrti Friedrichshain. Interiér je veľmi jednoduchý, kapacita asi tak 50 ľudí. Varňa je umiestnená v pravej časti, veľmi blízko stolov. Naša hygiena by asi mala asi veľký problém. Na výčape je 12 píp.

Na tabuli je popri štýle aj popis piva, jeho sily a chuťového profilu. Milé. Tu som sa trochu zasekol, lebo sa dobre rozprávalo s obsluhou aj návštevníkmi. Pivá boli fajn. Najviac sa mi páčil názov piva, „Dein Telefonnummer“, čo znamená tvoje telefónne číslo, ale najviac mi chutilo pivo s názvom Lebkuchen, čo znamená  Perník.

Toto bola jediná zverina, ostatné pivá boli ľahké pšenice, alebo Pale Ale. Jedine jedna z IPA bola slabšia ako ostatné pivá. Pivovar organizuje kurzy varenia a pravidelné ochutnávky. Jedlo nepodávajú žiadne, ale môžete si objednať jedlo z okolitých prevádzok. Za mňa doporučený podnik.

Google maps mi trošku spôsobilo chaos, lebo to vyzeralo, že budem mat problém ísť domov s S- Bahnom. Aplikácia dopravného podniku ma ale správne naviedla na správny S-Bahn. Na stanici chaos pokračoval, lebo vlaky chodili ako sa im chcelo, na čo nás vytrvalo upozorňoval ženský hlas. Nakoniec som sa však v pohode dostal domov, tešiac sa na ďalší deň.

*spoločenská dosková. Hrať ju môže jeden aj viacero hráčov a dôležitú úlohu v nej hrá náhoda aj schopnosti hráčov. Využíva sa pohyb okrúhlych drevených kameňov po vyleštenej drevenej doske. (zdroj Wikipédia)

POKRAČOVANIE NABUDÚCE

Snímky a text: Imrich Nógell, Beermalade

Prečítajte si aj

Ako si Česko hýčka pivnú históriu a ponúka aj pivársku pohotovosť