Srbsko. Krajina, kde cítite hrdosť na domáce pivo

Srbsko, pivo, ponuka, výčap, srbské pivo

Keď sa povie srbské pivo, tak nám napadne pivovar Jelen, možno Lav, tých čo sú viac orientovaní na remeselné pivovary tak Kabinet, prípadne Dogma a Crow. A domovaričská scéna? O tej s výnimkou úzkeho okruhu na čele s Bobom nikto nič nevie, alebo len veľmi málo.

250-tisícové mesto

Náhoda chcela, že sme sa traja ľudia zo Slovenska ocitli na domovaričskej súťaži „4. Takmicenje kucnih pivara” v Novom Sade, s hlavným organizátorom Igorom Vapenskim a kol. Nový Sad (po srbsky Novi Sad) je mesto, kde by pravdepodobne väčšina ľudí dobrovoľne nešla, veď to je také malé provinčné mesto v Srbsku.

Tak toto mesto má cez 250-tisíc obyvateľov (so študentmi o čosi viac), je to hlavné mesto Vojvodiny a je druhé najväčšie v Srbsku. A vieme tam napríklad nájsť Petrovaradínsku pevnosť, ktorá slúžila na obranu Habsburgskej monarchie pred Osmanskou ríšou, tiež prezývaná Gibraltar na Dunaji. A je toho viac.

Domovariči v tomto meste majú skvelé „tajné“ miesto, kde sa schádzajú diskutujú a popíjajú miestne pivá, či domo, alebo komerčné. Veľmi dobrý priestor, taký underground a som si istý, že aj v Bratislave, či inde by sa hodil.  A toto bolo presne miesto, kde sa odohrávala súťaž.

Vyhlásených bolo päť kategórií: Ležiaky, Pšeničné pivá, Stouty/Portre, Pale Ale a IPA.  Všetkých vzoriek bolo 78. Vzorky také ako aj na iných súťažiach, boli aj skvelé pivá, aj priemer a aj také, ktoré nemali nikdy opustiť „výrobňu“.

Každopádne víťazi troch kategórií by obstáli aj v komerčnej výrobe.  Keďže mal organizátor nejaké ťažkosti z rozhodcami, teda s ich zháňaním, tak to bolo celkom drsné, čo sa týka počtu hodnotených vzoriek, ale mali sme na to veľa času.

Slovenskí rozhodcovia mali drvivú prevahu, celé podujatie bolo také punkové, zároveň rodinné. Súčasťou súťaže bol aj pivný festival. Bolo to susedské podujatie, kde každý každého poznal, zúčastnili sa ho hlavne miestne pivovary a domovariči tiež ponúkali svoje pivá. Víťazom všetci blahoželali a priali im to. Ako vravím, rodinná/susedská atmosféra. Vydarená akcia, veľmi radi sa zúčastníme aj budúci rok.

Samozrejme sme mali čas aj na mesto a pivo. Craftové podniky, v ktorých sme boli, mali na výčapoch hlavne lokálne pivá. Samozrejme, že boli aj zahraničné, ale domáce hrali prím. Tak nejako mi prišlo, že Srbi sú na svoje pivo hrdí viac ako my a miestne craftové podniky ho podporujú a uprednostňujú.

Ale poďme pekne po poriadku, Beer store, úzky podnik, s veľkorysým barom s 20 pivami na výčape, plus cca 100 fľaškových, hlavne zahraničných, ktoré boli skladované aj v chladiacich vitrínach. Obsluha skvelá, vedela čo  čapuje a má vo fľaškách a vždy boli nápomocní, či vo štvrtok, keď nebolo veľa ľudí a hlavne sme prišli už vlastne po záverečnej, alebo v piatok, keď  bolo tých ľudí oveľa viac.

Tehnolog, zaujímavý menší podnik, so streetfoodom a cca 10 výčapmi so srbským pivom, ale aj s Brewdogom. Pozorná a milá obsluha. V čase našej návštevy tam bolo prázdno, ale večer je určite rušný.

Mazut, pomerne moderne zariadený podnik, viac-menej s medzinárodnými pivami. Na výčape boli nemecké, anglické a srbské pivá.  Obsluha bola strohá, nebola veľmi nápomocná. A hlavne jedno pivo sme dostali infikované. Paradoxne, bolo piteľné, tak som ho ani nereklamoval.

Brew shop by Mazut, moderný steampunkový priestor, mix pivného obchodu a baru, s 12 výčapmi a police s domácimi aj zahraničnými pivami. A niektoré naozaj prekvapivé. Veľmi ochotná  obsluha, ktorá vedela a chcela poradiť. Boli sme poobede, takže bolo prázdno, ale večer to asi býva dosť plné.

Všeobecne podniky majú pomerne dosť výčapov, ale sú skôr menšie ako väčšie, čistota priestorov aj pohárov je skvelá, ceny sú prijateľné, pivá väčšinou v dobrej kondícii, fičí tu hlave IPA a Pale Ale, ak tmavé tak Stouty/Portre. Už som spomínal, že sú hrdí na svoje pivo?

Navštívili sme aj najlepší miestny pivovar 3Bir/Zbir, ktorý je umiestnený viac na okraji mesta, veľmi zaujímavo riešený, dokonca z ulice sa dá vidieť do vnútra a pozorovať sládkov pri práci. Jednoduchý, vyladený, s dobrými pivami. Keďže riaditeľ, ktorý je zároveň aj jeden zo sládkov je aj domovarič, pivovar podporuje tento typ aktivity radami a inou pomocou. Víťazné pivo minuloročnej súťaže bolo komečne uvarene v 3bir/Zbir.

Čo povedať na záver, treba vyskúšať srbské pivo, samozrejme na mieste. Sám rozmýšľam nad pivným roadtripom cez celé Maďarsko a Srbsko.

Text: Imrich Nógell, Beermalade
Snímky: Martin Binder, Zuzana Hlinková, Imrich Nógell, Beershop mazut (FB)

Prečítajte si aj

Pivný festival v Rakúsku? Úroveň kolísavá, ceny občas prekvapivé