Domovaričská súťaž v Brne, ležiak víťazí

Brne

Minuloročný december sa niesol v znamení Brna. Začiatkom mesiaca sa mi po dvoch rokoch podarilo zúčastniť sa mojej obľúbenej súťaže Moravian Homebrew Meeting. Keďže sme do Brna dorazili cielene skôr, bol čas na prechádzku.

Idúc okolo pivotéky u Modrého Lva na Českej, sme sa v nej zastavili. Je to malý obchodík, avšak s dobrým sortimentom českých pív, oplatí sa zastaviť.  Modrý Lev je taká mini sieť pivoték. Trošku ma hnevala široká ponuka plastových pív, keďže neholdujem tomuto obalu. A navyše som pivo, ktoré som posielal som posielal do Nórska v skle nenašiel

Desiatky prihlásených

Súťaž sa konala v objekte pivovaru KOS na Kotlářskej. Ešte nedávno tu sídlil Lucky Bastard, ten sa však presťahoval k pivovaru Moravia. Hneď po príchode sme sa museli všetci otestovať na Covid, čo bolo veľmi rozumné. Potom ako sme prešli, sme obdržali informácie a poukazy na obed v reštaurácii u Karla. Veľmi ma prekvapilo ich pivo Karel ale. Podľa farby to vyzeralo na karamelový český ejl, avšak sa z neho vykľulo podarené pivo. Posilnení smažákom sme šli v ústrety dobrodružstvám na súťaži.

Tento rok bolo prihlásených 135 pív v týchto 4 kategóriách: Czech Pale Lager (Světlé výčepní pivo českého typu) 20, Czech Premium Pale Lager (Kategorie Světlý ležák českého typu) 62, American Pale Ale 40, Mixed-Style Beer, konkrétne Kveik Beer 13 vzoriek. Rozhodcov bolo 17, svoju daň si vybrali choroby. Tým pádov sa komisie väčšinou scvrkli na dvoch ľudí. Tradične najviac vzoriek bolo z ležiackych kategórii, o robotu sme mali postarané. Systém  hodnotenia bol podľa BJCP a vzorky šli na stoly zaradom od  Czech Pale Lager až po Mixed-Style Beer.

Súťaž v Brne

Hneď prvé pivo vzbudilo nádeje, že bude dobre. Nakoniec pivá boli ako na „húpačke“. Ale celkom sa dali. Czech Premium lager už nebol taký jednoznačný, pribudli oxidácie a aj iné vady. Dobré pivá sa však našli aj tu.  Rozhodne som sa tešil na kategóriu Pale Ale. Začiatok však nevyzeral veľmi sľubne.

Hneď prvé pivo bolo prechmelené, druhé pivo veľmi zlé, ďalšie pivá boli nadpriemerné až skvelé. Dohromady sme ich mali päť. Posledná kategória, bol mix štýlov, presne ako vraví názov kategórie „Mixed-Style Beer“, kde spoločným prvkom bolo použitie Kveik kvasníc. Tu zo 4 hodnotených  pív sme mali jedno čo bolo veľmi zlé, ostatné boli fajn.

Aká bola úroveň?

Na záver bola aj Best of Show, kde vyhralo pivo z kategórie Český výčepní ležák. Celkom prekvapivo som ho aj ja mal na prvom mieste. Bolo naozaj najlepšie. Tento rok sa mi na iných súťažiach zdalo, že úroveň stúpla, tu som si však pocitovo vôbec nebol istý.

Nakoľko Honza Grmela ako (spolu)organizátor má všetky dáta dostupné, tak som si spravil malú štatistiku aká vlastne bola úroveň tohto ročných pív. A vyšla mi z toho takáto tabuľka.

Výsledok APA Český výčepní ležák Český ležák Premium Kveik beer
1 Outsdanding 12.5% 5.0% 6.5% 0.0%
2 Excellent 12.5% 35.0% 21.0% 25.0%
3 Very Good 20.0% 25.0% 21.0% 33.3%
4 Good 25.0% 25.0% 30.6% 16.7%
5 Fair 17.5% 5.0% 11.3% 16.7%
6 Poor 12.5% 5.0% 9.7% 8.3%

V BJCP existuje 5 stupňov úspešnosti podľa dosiahnutých bodov. Outsdanding (45 -50), Excellent -(38 – 44), Very Good (30 – 37), Good (21 -29), Fair (14 – 20), Poor (0 – 13). Účastníci súťaží cielia na prvé tri, čo sú „medailové“ miesta.

Súťaž v Brne

Z dát mi vyšlo, že podiel „ medailových“  miest v jednotlivých kategóriách je nasledovný: American Pale Ale 45.0%,  Světlé výčepní pivo českého typu 65.0%, Světlý ležák českého typu, 48.4% a Kveik Beer 58.3%. Čo znamená, že  56% pív získalo „medailu“.  A naopak v najnižšom hodonotení skončilo 9,6% pív. Nie zlé. Môj odhad bol nesprávny, úroveň vzoriek bola dosť vysoká.

A kto vlastne vyhral?

Kategorie Světlý ležák českého typu
Jan Oppelt, Přívozský Šušťur_13_13_10
Juraj Bosák & Maroš Sovák, Augustýn
Tomáš Kuzník, Ležák Kuzma

Kategorie Světlé výčepní pivo českého typu
Ondřej Palek, Hasák 10° Zelený Chmel
Jiří Dobrovský, Kvasická desítka
Pavel Huczala & Barbora Patáčiková, Žukovák

Kategorie American Pale Ale
Dan Paseka, Rapl
Milan Lazan, APA Mosaic
Michal Pokorny, Topaz 12

Kategorie Kveik Beer
Ján Žbirka, Baška
Jan Hromas, B.NEIPA
Jaromír Klimeš, SMASH Nelson

Best of Show: Ondřej Palek, Hasák 10° Zelený chmel

Domácí sládek roku: Ondřej Palek

Divoká karta: Ondřej Šebestík, Ruby (kategorie Kveik Beer)

Súťaž bola perfektne pripravená, vzorky boli svižne prinášané, povinné sústa aj voda na preplach boli tiež k dispozícii. Jediné čo mi veľmi prekážalo, boli plastové poháre, jednak klesá kvalita a druhak je to neekologické.

Hodnotenie pív bolo dosť časovo náročné, tak plány ako si dáme pivo, sa rozplývali v tme.  Nakoniec sme stihli posedieť v podniku s názvom Ochutnávková pivnice. Chroust Epsilon, Zhůřák Trinacta komnata a Chroust Christmas Smoothie Orange Vanilla boli dôstojnou bodkou na záver vydareného dňa. Pivá sú zoradené tak ako mi chutili. Ešte sme dostali pivo Achel na cestu, aby sme netrpeli nedostatkom piva vo vlaku a nastal čas lúčenia. Tentokrát nebola žiadna dráma pri odchode z Brna a zbytok cesty uplynul v kľude a pohode.

Text a snímky: Imrich Nógell, Beermalade

Prečítajte si aj

Pivný výlet. Nikto netušil, že na dlhú dobu posledný