Pivné súperenie v Rakúsku. Sily si merajú profesionáli aj domovariči

Pivo - súťaže

Prvý deň súťaže Austrian Beer Challenge som sa zobudil do ružova vyspatý a utekal do Casina na súťaž. Táto začína tu vždy (ne)tradične skoro o 9:00. Tento rok sme hodnotili 544 vzoriek rozdelených do 18-tich kategórií. Keďže sa súťaže sa zúčastňujú komerčné pivovary a aj domovariči, bol som zvedavý, aký bude pomer vzoriek.

Ten bol mierne v prospech domovaričských pív 356 vs. 284.  Rozhodcov bolo 75, z toho asi tretina bola zo zahraničia. Každá komisia sa skladala z 5.piatich ľudí. Pív bolo okolo 10 na komisiu. Na hodnotenie sme mali hodinu.

Prvý deň súťaže

Ako to už na tejto súťaži býva zvykom, obdržali sme „Jurorenmappe“, kde sme si našli rozvrh, zoznam kategórií aj s podkategóriami, „Guidelines Chart“, kde bol v prehľadnej tabuľke zhrnuté kľúčové informácie, hodnotiaci hárok a BJCP Beer style Guidelines.

Ako prvú kategóriu som vyfasoval Leichte Lager & Münchener Helles. Tradične. V tejto kategórii bolo 42 pív a boli rozdelené do štyroch komisií. Na nás pripadlo 10 kusov.  Čo k tejto kategórii dodať, pivá boli vcelku OK, stále úplne nechápem, čo vedie domovariča navariť toto pivo, čo je to najtypickejšie, čo na komerčných pivách nemáme radi.  Z celkového počtu, bolo 19 domovaričských a 23 komerčných.

Ďalšia kategória bola Keller/Zwickl biere. Tu bolo v hre 36 pív, ktoré hodnotili tri komisie. My sme hodnotili 12 pív. Tu som nebol úplne spokojný, bol dosť veľa oxidácie, ale našli sa aj dobré pivá. Pomer bol jednoznačne na strane komerčných pivovarov. 24 ku 12.

Komisia súťaže

Po obede ma čakali ešte dve kategórie. Prvá bola Europske Ales, čo znamenalo Britské a Nemecké. V kategórii bolo 31 pív, z toho 20 domovaričských. Komisie boli tri. Toto bola pre mňa celkom rozpačitá kategória. Zapadali sem všetky bittre, Kölsch, Altbier, Old Ale, Red Sle a iné. Takže celkom ťažký mix. Pivá z tejto kategórie boli síce lepšie ako u Kellerov, ale nebol to vždy dobrý chuťový zážitok.

Kategória Stouts und Porters priniesla 43 pív, z toho 26 domovaričských. Komisie boli štyri, takže sme opäť na ochutnanie rozumné množstvo.  Čo bolo fajn, lebo bolo pomerne dosť Imperial Porterov a Stoutov. Kategória bola ako obvykle kvalitná. Dôstojný koniec  prvého súťažného dňa.

Druhý deň súťaže

Na druhý deň ma čakali tri finálové kategórie. Kým pri základných kolách sa neodporúčalo konzultovať priebežne svoje hodnotenia, vo finále sa to priamo žiadalo. Hneď prvá runda bola celkom zaťažkávajúca. Ani nie preto, že neobľubujem veľmi Lagerbiere Dunkel (tmavé ležiaky), ale preto, že dosť ťažko sa mi vyberal víťaz. Pivá boli na dosť vysokej úrovni. Väčšina z ich by sa vôbec nestratila v komerčnej sfére. Pozitívne bolo, že podobne to cítili aj moji spolu rozhodcovia, tak diskusia nebola siahodlhá a hlavne bol konštruktívna.

Pred obedom sme strihli ešte Classic style IPA’s a toto bola teda ťažká šichta. Spolu rozhodcovia ma prehlasovali, keď som chcel, aby sme pivá rozoberali spoločne a každý z nás ich potichučky zhodnotil sám. A potom začala diskusia.  Dlhá, pomerne neplodná, lebo sme sa nezhodli snáď na žiadnom pive.

Moje odporúčanie, aby sme spočítali naše body a najlepší  vyhrá zapadlo vo víre debaty. Nakoniec ako zázrakom sa  po cca pol hodine zaktivizoval Jos, ktorý zdanlivo driemal a celkom rozhodne si vypýtal od nás jednotlivé hodnotenia, spočítal a bolo vymaľované. Aj by to bolo smiešne, keby to nebolo do plaču. Nevadí.

Po „Wienr schnitzli“, aka nedeľnom obede, sme sa pustili do kategórie Belgische ales. Keďže táto kategória  zahŕňala veľmi širokú škálu štýlov, od Witbierov až po ťažké Belgian Strong ales, plus experimentálne pivá, kde základný  štýl bol belgický, som očakával veľký boj jednotlivých chutí.

A tak aj bolo. Našťastie, táto komisia bola kompatibilná a diskusia začala už od začiatku, tak to pomerne rýchlo odsýpalo, síce nie tak ľahko ako tmavé ležiaky, ale stále fajn. Mali sme dosť pomerne dosť veľa Saisonov a Witbierov, ťažké a silné pivá nemali u nás až taký úspech ako by sa mohlo zdať.

A potom už bol pre mňa koniec hodnotenia. Bola ešte Best of show, ale tú som vynechal, bolo treba ísť aj domov a povolaných bolo ešte dosť.

Pokračovanie nabudúce

Text a snímky: Imrich Nógell, Beermalade

Prečítajte si aj

Austrian Beer History: Ako chutí pivo navarené podľa receptu z roku 1945?