Z pivnej ponuky boli zúfalí, tak si založili Pivovar Baran

Od konca minulého roka sa môže Banská Bystrica chváliť ďalším producentom zlatistého moku. Po mnohých peripetiách a komplikáciách otvoril svoje brány Pivovar Baran. Za jeho vznikom stojí partia majiteľov, ktorá mala k vareniu vlastného piva veľmi blízko.

Ako to už v podobných podmienkach býva zvykom, prvým krokom k založeniu vlastného pivovaru bola nespokojnosť s ponukou. „Kolegovia sa venovali vareniu piva v domácich podmienkach, keď im prestala vyhovovať upadajúca kvalita ponuky piva ponúkaných v našej maloobchodnej sieti,“ približuje úplný začiatok spolumajiteľ Pivovaru Baran Miroslav Janů.

Najprv boli komplikácie

V Banskej Bystrici tak postupne vznikali pohnútky založiť vlastný pivovar . „Motiváciou pre nás bol hlavne zúfalý stav a rozvrat v našom pivovarníctve. Nechali sme sa inšpirovať hlavne tým, ako sa s týmto stavom vysporiadali malí pivovarníci u nás, alebo v Česku, ktorí vzali veci do vlastných rúk a miesto “optimalizácie“ nákladov sa snažia presadiť kvalitou,“ vysvetľuje spolumajiteľ.

Dôležitú úlohu zohrali aj reakcie okolia na ich domácu produkciu. Cesta k  realizácií pivovaru pritom nebola vôbec jednoduchá. Prvý pokus, keď chceli pivovar otvoriť v budove starej kotolne, im mesto zatrhlo.

Komplikácií, ktoré boli nevyhnutné k dosiahnutiu ich cieľa, však bolo oveľa viac. „Od miestnej samosprávy sme sa nedočkali žiadnej podpory. Čo sa týka štátnych orgánov, stále nás zdržiavala z nášho pohľadu zbytočná (ale očakávaná) byrokracia,“ hovorí otvorene spolumajiteľ, ktorý však chce aspoň na diaľku poďakovať pracovníkom colného úradu za ich pomoc vo viacerých smeroch.

Majitelia poukazujú aj na to, že pivovar postavili za vlastné. „Finančne sme boli schopní pokryť naše potreby z vlastných zdrojov, takže naše podnikanie nie je sponzorované štátom, Európskou úniou a tým pádom ani daňovými poplatníkmi,“ hovorí jasne  Miroslav Janů.

Základom ponuky ležiak

Pri nastavovaní toho, aké pivo budú v pivovare variť, mali jasnú voľbu. „V prvom rade sa chceme dôsledne sústrediť na kvalitu nášho piva. A to výberom surovín a technologickým postupom výroby a skladovania. Pri varení sa riadime overenými klasickými postupmi. Vyhýbame sa rôznym kompromisom a skratkám, ktoré vedú len do slepej uličky,“ vysvetľuje spolumajiteľ a jedným dychom dodáva, že sa to snažia vštepiť aj ich odberateľom.

Aktuálne v ich ponuke nájdete výčapné pivo, ležiak aj vrchne kvasené „ejly.“ „Veríme, že kvalitný ležiak má v našom regióne tradíciu a dobrú reputáciu, ktorú chceme ďalej rozvíjať. Samozrejme, chceme rozšíriť našu ponuku aj o iné druhy pív a naši priaznivci sa môžu tešiť na nové chute,“ naznačuje spolumajiteľ.

Nejaký pivovarnícky vzor nemajú. „My chceme ísť svojou cestou, síce nás oslovili rôzne pivá z nezávislých pivovarov, hľadáme však vlastné riešenia a chute, aby naše pivo vynikalo nie len kvalitou, ale bolo aj výnimočné,“ zdôrazňuje spolumajiteľ.

Aj v Banskej Bystrici hovoria o tom, že situácia sa v slovenskom pivovarníctve pomaly obracia k lepšiemu. „Na minipivovary začali reagovať aj veľkí hráči a snažia sa modifikovať svoju “ponuku“ a tváriť sa ako pokračovatelia tradície, ktorú sami likvidovali,“ zamýšľa sa Miroslav.

Do istej miery aj s pivnými gigantmi budú súperiť v Banskej Bystrici a jej okolí. O súperení však nepadlo ani slovo. „Verím, že sa na Slovensku rozrastá vrstva konzumentov, ktorí vedia oceniť jedinečnosť, kvalitu a poctivosť nášho piva,“ uzatvára rozprávanie jeden zo štyroch spolumajiteľov Miroslav Janů.

Snímky: Pivovar Baran