Pivný boom na východe. Pivovar pripravujú aj na Spiši

Čo týždeň, to nový pivovar. Taká je aktuálna bilancia pivného diania na východe republiky. Zámer postaviť pivovar predstavila pred pár dňami aj spoločnosť Stamat invest. Aj keď je jej sídlo v Bratislave, pôsobí aj v malej dedinke neďaleko Starej Ľubovne. Práve v obci Kolačkov má vyrásť Remeselný pivovar Kamenný dvor.

V penzióne

Na Spiši prevádzkuje firma penzión Kamenný dvor, práve v ňom má byť situovaný aj pripravovaný pivovar.  Investor chce využiť priestory určené na garážovanie automobilov, ktoré sú v súčasnosti používané ako sklad.

Zaujímavá je hlavne lokalita, v ktorej má pivovar vzniknúť. Obec má len okolo 1 300 obyvateľov. Aj preto investor verí, že na vlastné pivo priláka hlavne turistov. „Ponuka piva vareného v minipivovare Kolačkov bude obohatením a spestrením ponúkaných nápojov v penzióne Kamenný dvor ako i spestrením pivovarníckeho trhu v okolí.  Vzhľadom na neďalekú vzdialenosť okresného mesta, kde je väčšie percento turistov, predpokladáme dopyt tohto sortimentu aj v prevádzkach reštaurácií v Starej Ľubovni,“ píše spoločnosť Stamat invest v zámere, ktorý predložila úradom na schválenie.

Aká bude veľkosť pivovaru, je zatiaľ otázne. Firma predbežne hovorí o dvoch variantoch. Prvý počíta s ročnou kapacitou na úrovni tisíc hektolitrov, druhá je dvojnásobne väčšia. „Vyrobené pivo v remeselnom minipivovare bude ponúkané v reštaurácii  penziónu Kamenný dvor ako i záujemcom v dosahu do 20 kilometrov,“ naznačuje firma.

Pomôžu eurofondy

Celkové náklady vyčíslila bratislavská firma na 450-tisíc eur. S financovaním pritom majú pomôcť aj eurofondy, keď firma figuruje medzi žiadateľmi o príspevok. So stavebnými prácami by chceli na Spiši začať koncom tohto roka, ukončenie prác je naplánované na február 2018.

Kamenný dvor nie je jediným pivovarom, ktorý sa v regióne pripravuje. Práce na vlastnom producentovi piva začala aj rodina, ktorej patrí známa likérka GAS Família. Pivovar by mali v najbližších mesiacoch otvoriť v obci Hniezdne. Len na porovnanie, rozpočet tohto pivovaru je trikrát väčší ako ten v Kolačkove. Firma ho vyčíslila na 1,2 milióna eur.

Snímky: EIA/ Stamat invest