Ktorý pivný obal je najmenej ekologický? Výsledok prekvapil

Sklenená fľaša. Kam patrí?

Aj v diskusiách pod článkami na stránke oPive.sk sa často objavujú názory, ktoré kritizujú používanie plastových fliaš na pivo. Okrem zlých vlastností kritizujú aj ekologický rozmer. Áno, tento druh obalu je najmenej vhodný pre zachovanie kondície piva, o tom nie je polemika. Ale ako je to s ekologickou stránkou plastovej fľaše? Štúdia Life Cycle Assessment (LCA) ukázala prekvapivé výsledky.

Úplne inak

Výsledky tejto štúdie nedávno publikoval český denník MF Dnes. Štúdia sa zamerala na to, koľko vznikne oxidu uhličitého v gramoch na jeden obal. Výsledky boli prepočítavané na celú dobu životnosti, nie len na samotnú výrobu. Inak povedané, ako obal dokázal poslúžiť ďalej a čo sa s ním muselo urobiť neskôr tak, aby bol zrecyklovaný.

Štúdia sa zameriavala aj na pivo. Pri pollitrovom obale vyšla najlepšie sklenená vratná fľaša určená na viac použití. Na jeden obal vzniklo 73 gramov oxidu uhličitého. Nasledovali ju dve verzie PET fliaš, hliníková plechovka a na konci skončila sklenená nevratná fľaša na jedno použitie. V jej prípade vznikne pri jednom obale 317 gramov oxidu uhličitého.

Ako obaly zaťažujú životné prostredie
(koľko vznikne CO2 v gramoch na obal za celú dobu životnosti)
Sklenená fľaša na viac použití (vratná) 73
PET fľaša na jedno požitie (s 50% rPET) 122
PET fľaša na jedno požitie 126
Hliníková plechovka 149
Jednorázová sklenená fľaša 317
Zdroj: MF Dnes

„Najhoršie vychádza jednorázová sklenená fľaša. Sklenená fľaša na viac použití dáva nejaký zmysel, ale je citlivá na poškodenie a zásadná je aj vzdialenosť prepravy. Akonáhle ide o dlhšiu vzdialenosť, začnú sa výsledky a dosah zhoršovať. Pre niektoré lokálne produkty  to použiteľné je, ale nie v európskom meradle,“ komentoval pre MF Ján Dans, šéf spoločnosti Alpla, ktorá sa zaoberá výrobou recyklátov pre Česko.

Potvrdené výsledky

Obdobné výsledky vyšli aj v analýze, ktorú realizovalo české ministerstvo životného prostredia. „Jednorazová sklenená fľaša na akýkoľvek nápoj je z hľadiska životného prostredia najhorší obal. Vyššie uvedený záver ale neplatí pre opakovane použiteľné sklenené fľaše. U nich dochádza k značným úsporám energie, pričom štúdia vyhodnotila vratné fľaše na pivo ako jeden z environmentálne najvhodnejších obalov,“ potvrdil pre MF Dnes Ondřej Charvát za ministerstvo.

Prečo je tomu tak? Na to, aby ste fľašu zrecyklovali, potrebujete nahriať pece až na 1 600 °C a práve to je najvýraznejšia uhlíková stopa, ktorá pri tomto procese vzniká.

Štúdia sa však nezaoberala napríklad klasickým sudmi, ktoré pivovary využívajú aj niekoľko rokov. Z tohto pohľadu je práve čapované pivo prakticky najekologickejšie. Škoda, že jeho spotreba na Slovensku klesá. Z oficiálnych štatistík vyplýva, že z desiatich pív sa v čapovanej podobe predajú len tri.

Prečítajte si aj

Aké pivo je najlepšie? Čapované, z plechovky či fľaše?

Obrázok od ADMC z Pixabay.