Pivný someliér. Kto to je a potrebuje ho pivovarnícky sektor?

Nalievanie piva do fľaše. Aj tomu sa venuje someliér.

v rozhovore so mnou, na samotnom začiatku môjho pôsobenia na oPive.sk bolo spomenuté, že som sa počas svojho pobytu vo Veľkej Británii rozhodla stať pivným someliérom.

Pomerne často sa mi však stáva, že keď pivné someliérstvo spomeniem, ľudia nevedia čo presne si pod tým majú predstaviť. A keďže ide o remeslo pomerne mladé a na Slovensku zatiaľ takmer neznáme, rozhodla som sa, že priblížim čo to vlastne obnáša byť pivným someliérom.

Cicerone

Keby sme to chceli veľmi zjednodušiť, pivný someliér je jednoducho  špecialista na pivo. Tento titul môže používať takmer každý kto sa pivu hlbšie venuje, avšak potom je tu oficiálny názov pre pivného someliéra – Cicerone, ktorý si môžu dovoliť používať iba certifikovaní špecialisti. Tento titul má totiž ochrannú známku. Je to tiež titul, ku ktorému pomaličky smerujem aj ja osobne.

Čo musí pivný someliér vedieť a čo vlastne robí?

Či už s certifikátom alebo bez, každý pivný someliér musí rozumieť pivným štýlom, princípom varenia piva (väčšina pivných someliérov je aspoň do určitej miery aj sládkami), mal by sa vyznať v histórii piva, degustovať pivo a rozlišovať všetky ingrediencie no a samozrejme nesmú chýbať detailné vedomosti o čapovaní a servírovaní piva.

Jednou z najhlavnejších vecí ktoré musí pivný someliér ovládať, je rovnako ako je to u kolegov venujúcich sa vínu, párovanie s jedlom.

Vzdelávanie takéhoto človeka ale nekončí úspešným zvládnutím someliérskych skúšok a dosiahnutím akreditovaného certifikátu. Je nutné neustále sledovať novinky a trendy a priebežne sa dovzdelávať. Sama za seba však musím povedať, že naozaj nie je nič príjemnejšie ako sa učiť o pive, keďže samozrejme to hlavné čo to obnáša, je jeho pitie.

Prácou pivného someliéra je sprevádzať pivnou kultúrou a všetkými jej aspektami (napr. história či umelecká stránka veci) tých, ktorí majú záujem o hlbšie poznatky a zaujímavejšie pivné zážitky.

Mal by to byť ochranca pivnej kultúry a neoddeliteľnou súčasťou toho všetkého je aj jej samotné budovanie. Nezabúdajme aj na párovanie s jedlom. Pivo je dokonalým nápojom na doplnenie zážitku z jedla a mať preto po ruke pivného someliéra ktorý sa v tom vyzná sa rozhodne oplatí ako reštauráciám, tak aj ich zákazníkom.

Komu sa oplatí stať sa pivným someliérom?

Pivný priemysel je rýchlo rastúcim odvetvím a s tým narastajú aj pracovné pozície v ktorých sa dá uplatniť. Nielenže to vytvára priestor pre sprievodcov týmto svetom akým som aj ja, ale verím tomu, že každý kto to s pivom z hľadiska biznisu myslí vážne by v tom mal mať aspoň základné vzdelanie.

Môže to byť preto vhodnou cestou pre sládkov, obchodných zástupcov, manažérov reštaurácii a barov ale aj samotných barmanov a čašníkov, ktorí to v gastronómii myslia naozaj vážne.

Napríklad, BrewDog, ktorý je do veľkej miery zodpovedný za pivnú revolúciu vo svete, ponúka someliérske kurzy všetkým svojím zamestnancom. Vrátane tých, ktorí pracujú v ich stále sa rozrastajúcich baroch.

Pivné someliérstvo má viac levelov, takže nie každý nutne musí ašpirovať na ten najvyšší. Budovaniu pivnej kultúry by ale určite prospelo, keby ľudia v nej pracujúci investovali aspoň do základného levelu.

***

Sheena Staley

Narodená a varená prevažne v Bratislave, chmelená od Čiech po Anglicko.  Momentálna rezidencia medzi Bratislavou a brehmi rieky Váh, na Posádke v Dvorníkoch. Milujem dobré pivo, medzi moje najoblúbenejšie patrí belgické pivo, kvalitná IPA či najnovšie ma pohltili sour (kyslé) pivá.  Okrem piva mi ku zdraviu treba už iba syry a hudbu.  Pivné, otázky, tipy či ponuky na spoluprácu mi môžte posielať na emailovú adresu sheenaisabeerdrinker@gmail.com. Sledovať ma môžete aj na Facebooku.

Prečítajte si aj

Prečo sa v Anglicku darí remeselnému pivu? Pomáha aj cena

Obrázok od Rudy and Peter Skitterians z Pixabay