„Keď som navaril svoje prvé pivo, vedel som, že je koniec,“ dramatický hovorí Miroslav Bandžuch a pritom sa veselo usmieva. Domovarič a sládok bratislavského Richtára Jakuba či kočovného pivovaru Behind The Hills sa nenápadným spôsobom zaradil medzi pivné osobnosti slovenského remeselného piva. Vždy keď ho stretnete, pôsobí uvoľnene, pri fotografovaní nemá problém urobiť grimasu a odporúčať najlepšie pivo. Jeho cesta k pivu bola pritom poriadne kľukatá a chvíľu sa zdalo, že sa so zlatistým mokom nadobro rozlúči.
Na prvý kontakt s pivom si pritom veľmi nespomína. „Keďže som vyrastal v kraji, kde sme si vínom aj “ruky umývali“, tak podľa všetkého to bolo dosť neskoro. Ale na prvú chuť si spomeniem vždy. Bolo horké. Vtedy som ešte ani netušil, že sa mi pivo stane vášňou a učaruje mi,“ vracia sa do minulosti Miro. Ten však odhaľuje aj okamih, kedy to s jeho vzťahom k pivu vyzeralo všelijako. „Po prvotnej informácií, že môj organizmus nedokáže spracovať lepok, som žiaľ na istý čas na pivo musel zanevrieť,“ prezrádza sládok. Našťastie, ďalšie vyšetrenia ukázali, že problémom nie je jačmeň, ale len pšenica. „Aj preto som veľký bojovník za to, aby sa pšenica nepoužívala do každého možného piva,“ vysvetľuje a dodáva, že rád by ochutnal každé jedno pivo, prítomnosť pšenice ho však limituje.
Kým sa však dozvedel, že za všetko môže pšenica, rozhodol sa skúsiť variť bezlepkové pivo. „Začal som čítať akoby sa to dalo spraviť a ako sa vlastne dostať k surovinám, ktoré sú prirodzene bezlepkové. Netušil som nič o štýloch, druhoch, tak som začal hľadať, čítať a zhromažďovať všetky možné informácie, ktoré sa dali,“ približuje jeho cestu k domovaričstvu. Prvé pivo tak bolo bezlepkové. A ako dopadla prvá várka? „Vypitá, snáď nevylejem celé svoje prvotné úsilie do kanála,“ smeje sa Miro Bandžuch a dodáva, že pivo bolo bezlepkové, vyrobené z kukurice, melasy a žateckého chmeľu. „Aj keď to nebolo bohviečo, tak som vedel, že je so mnou koniec. Písal sa tuším rok 2008 alebo 2009, vtedy som úplne prepadol tejto vášní,“ hovorí sládok. Pivný vzor Miro nemá, musel si prejsť cestou samouka. „Pri varení piva mi najviac pomohol internet, keďže som nikoho nepoznal a v tom čase ešte na Slovensku žiadne podniky neexistovali a keď aj áno, nevedel som o nich,“ spomína si a dodáva, že veľa informácií si vymenil aj s americkými domavaričmi.
Cesta od domovariča k profesionálnemu sládkovi bola celkom priama. Jeho pivá môžete piť v pivovare Richtár Jakub. „Oslovil som majiteľa a hlavného sladká Jána Tribulíka, či nechce variť aj nejaké špeciály. Doniesol som mu pár svojich na ochutnanie a nejako bola ruka v rukáve. Som mu veľmi vďačný za túto príležitosť a teším sa, že čas strávený vo varni Richtára Jakuba je k obojstrannej spokojnosti,“ pochvaľuje si.
Chvíľu slávy zažil vlani. V júni minulého roka poslal na súťaž do chorvátskeho Záhrebu svoj údený Porter. Pivo vyhralo celú súťaž. A nielen to, za najlepšie slovenské pivo minulého roka ho označil aj medzinárodný portál Ratebeer. Svoje sily totiž spojil s Ľubošom Kružicom zo Stupavaru a pivo ponúkli širokej verejnosti. Miro priznáva, že má slabosť na údené pivá. „Teraz sa snažím spraviť naozaj dobrý Smoked Pale Ale. Zatiaľ som však len v triafaní sa do chutí, takže toto ešte potrvá nejakú tu várku, kým budem úplne spokojný. Smoked Portera som už trafil,“ smeje sa domovarič.
Na otázku, či nesníva o vlastnom pivovare, má jasnú odpoveď. „Heh, podľa mňa, neexistuje žiadny z domovaričov, ktorý by nesníval o tom, že bude mať raz svoj vlastný pivovar a každý čo hovorí ináč, si vymýšľa,“ presviedča Miro. Ten sa teší z nárastu remeselných pivovarov u nás, na situáciu sa však pozerá veľmi triezvo.„ Mám veľmi silný dojem, že v niektorých prípadoch je to len investícia bez toho, aby investor chápal čo robiť. Ale „kafrať“ do remeslá sládkovi bude. A to má robí smutným,“ rozmýšľa nahlas. Na Slovensku je dnes 50 remeselných pivovarov, podľa Mira ich bude ďalej pribúdať. „Verím, že každé väčšie mesto (nad 5000 ľudí) bude mať svoj malý pivovar. Myslím si, že by sa dokázal uživiť,“ uzatvára svoje rozprávanie sládok, ktorého poznáte aj podľa typickej brady.