Pivo, ktoré nie je pre padavky (144 Roman Heads)

Prvý nástrel: Dnes si otestujeme „bláznivosť“ z pivovaru Unorthodox Brewing. Prečo bláznivosť? Asi by sme si tu mali rozpísať trocha teórie. Na určenie horkosti piva sa používa stupnica IBU. Vytvorilo ju americké združenie chemikov a pri pive využíva škálu od 1 do 100 (horná hranica je len orientačná). Jedna jednotka zmanená, že je v nej obsahnutý 1 miligram alfa horkých kyselín na jeden liter piva. Čím je jednotka vyššia, tým je pivo horkejšie. Napríklad ležiaky majú hodnotu na úrovni od 10 do 20 IBU. Pri obľúbenom štýle IPA je IBU niekde okolo 70 jednotiek. A teraz sa dostávame k podstate nášho vysvetľovania. Bratislavský kočovný pivovar uviedol na trh pivo, ktoré má hodnotu IBU na úrovni 144. V podstate môžeme napísať, že ide o najhorkejšie slovenské pivo. Nesie meno 144 Roman Heads a určite dopredu vieme, že nesadne každému.

Názov piva: 144 Roman Heads

Pivovar: Unorthodox Brewing v pivovare Sessler

Druh piva: Double India Pale Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 20 %

Obsah alkoholu: 8,1%

Zloženie: Voda, jačmenný slad (Maris Otter, karamel), chmeľ (Polaris, Mandarina, Bavaria, Hellertau BlancNZ Cascade), kvasinky.

Cena: Pivo kúpite vo viacerých pivotékach. Cena je okolo 3,5 eura.

Farba: Oranžovo-červená. Pivo je kalné.

Pena: Vysoká, smotanová a hutná. Veľmi pomaly padala.

Vôňa: Kombinácia jahôd, pomarančov a červeného melónu i náznakov kvetiniek.

Chuť: Sladový úvod je postavený vysoko. V strede sa k slovu hlási karamel, náznaky mliečnej čokolády, ovocia (grep, limetka) i kvetinkovej koncovky. Koncovka je chmeľový masaker na druhú.

8/10

Zhrnutie

Keď som prvýkrát ochutnal pivo od Kaza (sládka pivovaru), bolo to niekedy pred necelými troma rokmi. Na chmeli vtedy nešetril. Pivo bolo divoké, výrazne horkasté a napriek tomu zaujímavé a výborné. Postupne sa pivo od Unorthodox Brewing scivilizovalo. Až doteraz. Toto je návrat ku koreňom a tie sa podarili. Tento kúsok nebude chutiť každému, horkastý masaker veľa ľudí odradí. Celkovo však pivo zaujme a má myšlienku. Prvá polovica je sladkastá a zaujímavá, druhá je zrýchlenie z nuly na 250 za šesť sekúnd. Dávam slabšiu osmičku. Vyskúšajte, nesťažujte sa však na horkosť, ktorá doznieva ešte niekoľko minút po dopití. Toto pivo nie je pre padavky.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.72/10 (18 hodnotenie)