Pivo, ktoré patrí medzi to najlepšie vo svojej kategórii (Tmavý ležiak)

Stupavar - Tmavý ležiak 13°

Nevieme čím to je, ale na Slovensku sa nejako zaužívalo, že tmavý ležiak musí byť sladký. Podiel na tom majú samozrejme veľké pivovary, ktoré sladkú verziu piva produkujú niekoľko desaťročí. Niekomu to vyhovuje, inému menej. Našťastie sa v tomto smere ponuka rozšírila aj o iný pohľad na tmavý ležiak. Na trhu sa objavili pivá z menších pivovarov, ktorých tmavý ležiak nie je sladký. Uvidíme ako dopadne pivo s názvom Tmavý ležiak 13°, ktoré na trh uviedol pivovar Stupavar. Nie je to novinka, ale my sme pivo oficiálne ešte netestovali.

Názov piva: Tmavý ležiak 13°

Pivovar: Pivovar Stupavar

Druh piva: Tmavý ležiak

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 13°

Obsah alkoholu: 5,2 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, pivovarské kvasnice.

Cena: Pivo sme dostali na otestovanie od pivovaru.

Farba: Čierna, pri pohľade do protisvetla zachytíte fialové odtiene.

Pena: Vysoká, hutná so smotanovou konzistenciou.

Vôňa: Kombinácia kávy, sušienok, tmavej čokolády aj náznakov smotany.

Chuť: Sladový základ je výrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia kávy, tmavej čokolády, toastu, náznakov černíc aj smotanovej jemnosti. Horkosť je vyššia, doznievanie kávovo-horkasté, suchšie.

8/10

Zhrnutie

V kategórii tmavých ležiakov patrí toto pivo medzi to najlepšie, čo doma máme. Určite by bolo v TOP 3 tmavých ležiakov. Pivo je hutné, iskrivé a veľmi dobre piteľné. Pomáha aj vyššia horkosť. Všetko na seba pekne nadväzuje. Za nás je to osmička. Určite kúsok, ktorý patrí medzi slovenskú remeselnú ležiakovú klasiku.

Sending
Hodnotenie čitateľov
9.03/10 (15 hodnotenie)