Na Považí kreslia nový pivovar. Už na druhý pokus

Považany, Považa, gastonia, zámer, obec, pivovar

V obci Považany neďaleko Nového Mesta nad Váhom pripravujú nový remeselný pivovar. V dedine s 1 200 obyvateľmi chce variť spoločnosť Gastonia. Na celej veci je zaujímavé to, že ide už o druhý zámer stavať pivovar v tejto obci. Prvý pokus bol spojený s pomerne kontroverzným podnikateľom.

Klasický zámer

Na prvý pohľad ide o klasický zámer výstavby remeselného pivovaru. Spoločnosť Gastonia predložila úradom dokumenty, ktoré predpokladajú výstavbu producenta piva v obci Považany. „Účelom navrhovanej činnosti je posúdenie lokálneho pivovaru s kapacitou 600 hl piva ročne. Zastavaná plocha miestneho pivovaru predstavuje rozlohu 455,50 štvorcového metra. Objekt bude slúžiť na výrobu filtrovaného a nefiltrovaného piva za účelom distribúcie a predaja,“ píše sa v zámere.

Investor hovorí o tom, že pivo by chcel variť jeden až dvakrát mesačne. „Produkcia minipivovaru je určená pre potreby hostí blízkeho ubytovacieho zariadenia a mimo areálu. Investor uvažuje so zriadením malej predajne na predaj z dvora,“ naznačuje v podkladoch. V nich sa hovorí o varení špeciálnych pív – medových, ovocných, bylinkových.

So stavebnými prácami by na Považí chceli začať už tento rok. Predpokladaná doba výstavby je 24 mesiacov. Aj keď celkové náklady investor nevedel vyčísliť, v zámere uvádza, že sa bude uchádzať o spolufinancovanie z európskych fondov.

Považany na druhýkrát

Investorom projektu je spoločnosť Gastonia, ktorá vznikla v roku 2014 a dnes je jej jediným spoločníkom občan Českej republiky. Výrobu piva a sladu má firma v predmete činnosti zapísanú od konca minulého roka. Jej garantom je Pavol Kohár, ktorý je známy z už zaniknutého pivovaru Kohavar.

Až potiaľ by išlo o klasický zámer, ktorých je na Slovensku množstvo. V tomto prípade však ide už o druhý pokus stavať pivovar v tej istej obci, čo nie je bežné. O prvý pivovar sa pokúšal ešte Peter Jambor, ktorý chcel v obci stavať pivovar Považan. Podnikateľ má za sebou kontroverznú minulosť, o ktorej informovali Hospodárske noviny, české médiá a najnovšie aj Trend. V jeho súvislosti používali aj výrazy ako „podvodník“ či „pozoruhodný muž s lekárskym diplomom“.

Pred troma rokmi chcel v Považanoch stavať pivovar prakticky s identickými parametrami ako dnes firma Gastonia. Oba zámery na stavbu pivovaru sú viac-menej zhodné a dokonca sú podľa priloženej mapy lokalizované na tom istom mieste. Oficiálne však nie je Peter Jambor spojený s novým zámerom na výstavbu pivovaru.

Oficiálne. S novým projektom ho však spája podstatná vec. Investor chce stavať na pozemkoch, ktoré vlastní práve Peter Jambor. Nemusí to automaticky znamenať, že je so zámerom spojený. V súvislosti s menom Peter Jambor nedávno Trend upozornil na to, že s jeho osobou sú spojené viaceré projekty financované z eurofondov a štátnych zdrojov. Či sa projekt pivovaru zrealizuje a či prispejú aj eurofondy, ukážu najbližšie mesiace.

Prečítajte si o prvom zámere stavať pivovar v Považanoch

Bol lekár, lobista i politik. Teraz chce byť pivovarník

Snímka: Google maps