Pivo od „Počiatka“? Toto sa podarilo (Donovaly Winter IPA)

Donovaly Winter IPA

Prvý nástrel: O Donovalskom pivovare sa toho popísalo veľa. Prepojenie na exministra Jána Počiatka bude vždy veľkým otáznikom. My sme však tieto veci pri recenzii odhodili na bok a na pivo sa pozerali ako na bežný produkt remeselného pivovaru. Z Donovál sme si doniesli kúsok s názvom Donovaly Winter IPA. Ide o pivo s vyšším obsahom alkoholu, ktorého štýl sa u nás teší na remeselnej scéne veľkej obľube.

Názov piva: Donovaly Winter IPA

Pivovar: Donovalský pivovar

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť:  15 %

Obsah alkoholu: 6,0 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ.

Cena: Pivo sme kúpili priamo v pivovare. Stálo dve eurá.

Farba: Medená. Pivo je jemne zakalené. Ide o nefiltrovaný a nepasterizovaný kúsok.

Vôňa: Divoká a výrazná. Zachytíte grep, limetku či pomaranč. Fakt je nádherná.

Pena: Šlahačkovitá. Pomaly padala a krúžkovala pohár.

Chuť: Už úvod je postavený vyššie, v strede sa rozbeh ešte zrýchľuje. Nájdete tu silnú dominanciu ovocných chutí (grep, pomaranč, limetka). Práve ovocie úplne dominuje a nepúšťa k slovu sladšie tóny. Koncovke je výrazne horkastá.

8/10

Zhrnutie

Toto pivo sa podarilo. Aj som rozmýšľal nad tým, že v bruchu piva mi chýba aj jemnučký náznak sladkého rozmeru, ale nenašiel som jednoznačnú odpoveď. Povedal by som, že toto je originál a na Slovensku som nič podobné nepil. Pivo je napriek vyššiemu obsahu alkoholu svieže (práve vďaka dominancii ovocnej zložky), dobre piteľné a príjemne vyskladané. Výborná je aj rezkosť. V podstate nemám čo vytknúť. Dávam slušnú osmičku. Aj toto je dôkaz toho, že si to v Donovaloch dobre rozbehli. Ak si odmyslíme ministerské tiene, ktoré sa od počiatku pohybujú na Donovaloch 🙂

Sending
Hodnotenie čitateľov
8.29/10 (19 hodnotenie)